Jak przesadzić choinkę do ogrodu po świętach?

Jerzy Biernacki
20.12.2021

Choinka to symbol, bez którego trudno byłoby nam sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia. Niektórzy nadal kupują cięte drzewka, inni już dawno postawili na sztuczną choinkę, ale nie brakuje też osób wybierających drzewko w doniczce. Dzięki temu – przynajmniej teoretycznie – choinka po świętach się nie zmarnuje i będzie mogła zostać zasadzona w ogrodzie. Nie ma niestety pewności, że roślina się przyjmie, zwłaszcza jeśli popełnimy kilka podstawowych błędów. Jak zatem przesadzić choinkę do ogrodu po świętach? Sprawdź te wskazówki.

Pomyśl o tym już na etapie zakupu choinki

To, że drzewko znajduje się w doniczce nie jest wcale równoznaczne z tym, że posiada system korzeniowy. Niestety, wielu sprzedawców nadal oszukuje swoich klientów, nie przyznając się do tego, że doniczka stanowi jedynie formę stojaka. Choinka z kikutem zamiast korzeni na pewno nie przyjmie się w ogrodzie, dlatego jej zakup mija się z celem.

Chcą zwiększyć szansę na to, że po świętach będziesz cieszyć się widokiem drzewka we własnym ogrodzie, pojedź do ogrodnika i kup choinkę od początku uprawianą w doniczce. Będzie mieć w pełni wykształcony system korzeniowy, dzięki czemu powinna bez problemu przyjąć się w gruncie.

Uwaga

Choinki, zwłaszcza dorodne, które były od początku uprawiane w doniczce, zawsze będą znacznie droższe od tych dostępnych na bazarach. Coś za coś.

Przesadzamy choinkę do ogrodu

W Polsce mamy coraz lżejsze zimy, dlatego istnieje duża szansa, że zaraz po świętach uda się przesadzić choinkę do gruntu – pod warunkiem, że nie jest zmarznięty. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego od razu. Niezależnie od tego, czy mówimy o świerku, sośnie czy jodle, drzewko najpierw trzeba przenieść z domu do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia, w którym utrzymuje się temperatura około 10 stopni Celsjusza. Idealny będzie do tego przydomowy garaż.

Uwaga!

Gwałtowne przeniesienie choinki z domu na dwór, zwłaszcza w okresie mrozów, zniszczy drzewko i raczej nie będzie już szans na jego przyjęcie się w ogrodzie.

Po ustawieniu choinki np. w garażu regularnie ją podlewaj i poczekaj na odpowiedni moment, by umieścić ją w gruncie. Najpewniej nastąpi to w marcu lub na początku kwietnia, choć jak wspomnieliśmy – jeśli zima jest łagodna, to można podjąć taką próbę już po kilku dniach od przeniesienia choinki z domu do garażu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.