Jak płacić za zakupy w sieci kartą? Dlaczego warto to robić?

Remigisz Szulc
12.04.2018

Każdy profesjonalny sklep internetowy udostępnia swoim klientom wiele opcji płatności: przelew tradycyjny lub elektroniczny, pobranie, płatność przez pośrednika, BLIK, wreszcie płatność kartą. Ze statystyk wynika, że ta ostatnia możliwość cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem polskich klientów. Z dwóch powodów: obawiamy się o bezpieczeństwo transakcji oraz nie zawsze mamy świadomość, że nasza karta nadaje się do płacenia nią w Internecie. W tym poradniku podpowiadamy, jak dokonać płatności kartą i dlaczego warto korzystać z tej opcji.

Jaką masz kartę?

Do niedawna za zakupy w sieci można było płacić wyłącznie kartą kredytową lub prepaidową (przedpłaconą). Obecnie nie ma problemu z użyciem do tego zwykłej karty debetowej. Najlepiej mieć wypukły plastik, a więc kartę, na której dane zostały wytłoczone i są wyczuwalne pod palcem. Jednak nawet płaskie karty umożliwiają dokonanie płatności online.

Wszystko zależy tutaj od polityki danego banku. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja karta debetowa nadaje się do płacenia nią w Internecie, skontaktuj się z bankiem. Być może konieczne będzie zdjęcie blokady lub wyrobienie nowej karty z zabezpieczeniem 3D Secure.

Jak zapłacić kartą za zakupy online?

Jest to bardzo proste. System sam poprowadzi użytkownika za rękę. Należy wybrać opcję płatności kartą (a wcześniej upewnić się, czy sklep akceptuje naszą kartę), następnie podać jej numer, datę ważności oraz kod CVV – jest to ciąg trzech cyfr umieszczonych na odwrocie karty.

W niektórych bankach weryfikacja płatności odbywa się za pomocą kodu SMS, który przychodzi na numer użytkownika karty. Po podaniu kodu płatność zostanie zrealizowana, a system poinformuje o jej zaksięgowaniu. To wszystko.

Dlaczego warto?

Ponieważ jest to bardzo wygodne. Płatność kartą można zrealizować w ciągu kilkunastu sekund, nie trzeba się przy tym logować do bankowości elektronicznej, co także zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Właśnie: bezpieczeństwo. Wiele osób sądzi, że płacenie kartą w Internecie jest proszeniem się o kłopoty. To jednak zależy wyłącznie od użytkownika. Przed podaniem danych należy się upewnić, że połączenie jest szyfrowane (symbol zielonej kłódki w pasku przeglądarki). Po dokonaniu płatności sprawdzamy też, czy została ona odnotowana w systemie banku. Po kilku dniach warto także zajrzeć na konto i upewnić się, że nie doszło do innych płatności plastikiem, oczywiście tych nieautoryzowanych przez właściciela.

Płacenie kartą jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż np. przelewem. W razie kłopotów zawsze można skorzystać z procedury chargeback. W uzasadnionych przypadkach bank zwróci pieniądze za niezrealizowaną usługę.

Atutem płacenia kartą jest też to, że sprzedawca natychmiast otrzymuje pieniądze, co pozwala mu od ręki zrealizować zamówienie. Jeśli liczy się dla Ciebie błyskawiczny czas dostawy, to przekonaj się do płatności plastikiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.