Jak nie kupować kosmetyków? Pamiętaj o tych zasadach

Mariusz Siwko
08.10.2020

Zdecydowana większość kobiet, ale i coraz więcej mężczyzn codziennie korzysta z różnego rodzaju kosmetyków – czy to do pielęgnacji, czy makijażu. Wybór takich produktów jest ogromny, podobnie jak liczba miejsc, w których można je kupić. Okazuje się jednak, że zaopatrując się w kosmetyki trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak nie kupować kosmetyków, by nie narazić się na problemy dermatologiczne. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Na bazarze

Mogłoby się wydawać, że wraz z ekspansją marketów i drogerii kupowanie kosmetyków na bazarze przejdzie do historii. Nic bardziej mylnego. Nadal w takich miejscach można bez problemu nabyć najróżniejsze kosmetyki, w tym oryginalne. Dlaczego jednak nie warto tego robić? Po pierwsze: z uwagi na nieodpowiednie warunki przechowywania produktów. Po drugie: na bazarze bardzo łatwo można się naciąć na podróbkę.

Na aukcjach internetowych

Oczywiście nie ma nic złego w kupowaniu kosmetyków w Internecie, o ile mówimy tutaj o sklepach. Gorzej, gdy szukamy świetnych okazji na aukcjach internetowych czy prywatnych ogłoszeniach na Facebooku. To spore ryzyko, bo jednak nie mamy możliwości zweryfikowania oryginalności produktu, a używanie podróbek kosmetyków może się skończyć podrażnieniami czy nawet reakcją alergiczną skóry.

Nie kupuj kosmetyków do profesjonalnych zastosowań

Takie kosmetyki mogą być aplikowane wyłącznie przez zawodowców – kosmetyczkę lub kosmetologa. Używanie ich na własną rękę jest proszeniem się o kłopoty. Wystarczy nieodpowiednia proporcja czy zastosowanie kosmetyku na nie tę partię ciała, do której jest przeznaczony, a kłopot gotowy. Nieumiejętne korzystanie z profesjonalnych kosmetyków może nawet doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Z krótkim terminem ważności

Zwykle takie kosmetyki są już mocno przecenione, co oczywiście zachęca do ich zakupu. Zwróć jednak uwagę na to, jak szybko zużywasz swoje kosmetyki. Czy na pewno jesteś w stanie wyczerpać cały krem, balsam czy podkład w ciągu np. miesiąca? Jeśli nie, to nie ma sensu kupować kosmetyków z krótkim terminem ważności, bo to zwykłe wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.