Jak kupować elektronikę taniej?

Mariusz Siwko
08.09.2020

Trudno jest sobie wyobrazić codzienne życie bez urządzeń elektronicznych. Mamy z nimi kontakt praktycznie bez przerwy, wykorzystujemy je do pracy i zabawy, nierzadko umożliwiają nam utrzymanie kontaktu z najbliższymi. Elektronika jest nam więc niezbędna, ale przy tym niestety dość kosztowna. Jak więc kupować ją taniej, nie rezygnując z wysokiej jakości, funkcjonalności i niezawodności? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Porównuj ceny w różnych sklepach

Nie daj się omamić hasłami reklamowymi typu „U nas zawsze najtaniej” albo „Gwarancja najniższej ceny” – z reguły są to tylko puste frazesy. Znacznie rozsądniej będzie natomiast porównać cenę konkretnego produktu we własnym zakresie, chociażby korzystając z popularnych porównywarek cenowych w Internecie czy nawet zaglądając na portal Allegro. Różnice w cenach potrafią być ogromne, dlatego nigdy nie zakładaj w ciemno, że na pewno nie znajdziesz lepszej oferty.

Negocjuj cenę

A dlaczego nie? Wiele osób nawet nie podejmuje próby negocjowania ceny upatrzonego produktu, nie zdając sobie sprawy z tego, że pracownicy marketów czy nawet małe sklepy internetowe mogą udzielić dodatkowego rabatu. Bardzo skuteczną metodą negocjacji jest pokazanie sprzedawcy, że gdzie indziej cena jest znacząco niższa – a nam przecież zależy na dokonaniu zakupu w swoim „ulubionym sklepie”. Zawsze warto próbować.

Rozważ zakup elektroniki z outletu

Coraz więcej sklepów z elektroniką oferuje urządzenia w ramach tzw. outletu. Nie zawsze są to sprzęty używane – często do tej kategorii trafiają urządzenia z niekompletnym opakowaniem, pochodzące ze zwrotów czy po prostu ostatnie sztuki, których trzeba się pozbyć, aby zrobić miejsce dla nowych modeli.

Nie bój się sprzętu z drugiej ręki

Zakup używanej elektroniki wcale nie musi być złym pomysłem, szczególnie jeśli polujesz na sprzęt z wysokiej półki. Elektronika błyskawicznie traci na wartości, dzięki czemu np. roczny telefon w idealnym stanie można kupić za połowę ceny nowego urządzenia, nadal mając co najmniej rok gwarancji. Używaną elektronikę najlepiej kupować w komisach, gdzie można obejrzeć dany model i sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Sprzęt z drugiej ręki często oferują też sklepy z elektroniką – zwykle są to model powystawowe czy przeznaczone do testów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.