Jak kupić dobre opony zimowe?

Andrzej Winnicki
26.01.2023

Zakup opon to bardzo odpowiedzialna decyzja, która będzie mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić wyborowi ogumienia zimowego. Jeśli właśnie stoisz przed dylematem, jak kupić dobre opony zimowe, to w naszym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Poszukaj aktualnych i niezależnych testów opon

Akcentujemy tutaj słowo „niezależnych”, ponieważ różnie z tym niestety bywa. Szczególnie testy przeprowadzane przez gazety motoryzacyjne potrafią być dość mocno inspirowane przez producentów, dlatego należy patrzeć na ich wyniki z przymrużeniem oka. Znacznie wiarygodniejsze są testy przeprowadzane przez niezależne kanały np. na YouTube i portale internetowe.

Ostrożnie z kierowaniem się opiniami innych kierowców

Dla wielu osób najważniejszym kryterium wyboru opon zimowych czy letnich są opinie dotychczasowych użytkowników opublikowane na stronie sklepu internetowego. Problem w tym, że wiele spośród tych opinii nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – sklepy je zmyślają, aby zwiększyć zainteresowanie danym modelem opony.

Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne w oponie

Opona zimowa oponie zimowej nierówna. Musisz wiedzieć, czy oczekujesz od ogumienia znakomitego zachowania na śniegu, mokrej nawierzchni czy lodzie. Oponę trzeba dobrać „pod siebie”, własny styl jazdy, nawet klasę samochodu i warunki, w jakich najczęściej go użytkujesz (miasto, trasa, drogi gruntowe etc.).

Nie przesadzaj z oszczędnościami

Oszczędzanie na zakupie opon zawsze się mści. Nie licz na to, że najtańsze opony są równie dobre jak te ze średniej półki, nie wspominając o ogumieniu premium. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, to nawet nie spoglądaj w kierunku chińskich opon, ale postaw na model z klasy średniej, który zapewni dobre parametry i niezłą trwałość w rozsądnej cenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie