Jak działa maseczka ochronna na twarz? Gdzie ją kupisz?

Marek Szydełko
16.04.2020

Im więcej środków ochrony przed koronawirusem wykorzystamy w codzienności, tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia. Ale obowiązek zasłaniania ust i nosa wydaje się szczególnie skuteczny w zahamowaniu rozprzestrzeniania się COVID-19. Jak działa maseczka ochronna na twarz i gdzie ją kupić? Sprawdzamy.

Maseczka ochronna – jak działa?

Koronawirus – cichy wróg, którego nie widać, przenosi się drogą kropelkową. W praktyce oznacza to, że jego cząsteczki rozprzestrzeniają się podczas kichania, kaszlu, ale też rozmowy czy każdej innej formy bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Maseczka ochronna zasłaniająca usta i nos działa podwójnie – zabezpiecza nas przed tym, by aerozol wydzielany przez osobę chorą na COVID-19 przeniknął do naszych błon śluzowych i osłania przed tym samym osobę, z którą mamy kontakt. W skrócie: maska na twarz stanowi fizyczną barierę przeciwwirusową. Dlatego noszenie jej, szczególnie w przestrzeni publicznej – w sklepie, na spacerze po osiedlu czy miejscu pracy, to konieczność, która pozwoli nam na funkcjonowanie w sposób zbliżony do normalności.

Jaką maseczkę ochronną na twarz wybrać?

Wprowadzony przez Rząd nakaz zasłaniania ust i nosa co prawda nie nakłada na nas obowiązku zakupu maseczki ochronnej, ale trzeba przyznać, że zakładana na uszy przy pomocy gumek maska na twarz jest zdecydowanie wygodniejsza od szalika czy chusty. Pozostaje tylko zapytać: jaką maseczkę ochronną wybrać, by efektywnie zabezpieczyć się przed zarażeniem?

Dobrą opcją będzie model wielorazowego użytku, którego w przeciwieństwie do maseczek jednorazowych nie trzeba wymieniać po godzinie noszenia. Wybór maseczek ochronnych wielorazowych jest jednak całkiem spory, a dodatkowe oznaczenia zdecydowanie nie ułatwiają sprawy. Czy w ogóle warto przejmować się oznakowaniem? A może w zupełności wystarczy nam zwykła bawełniana maseczka ochronna bez filtrów?

-Jedyne symbole, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie maseczki ochronnej to „R” i „NR”. Ten pierwszy oznacza maseczkę wielorazową. Drugi – jednorazową. – podpowiada Marta Kaleta-Domaradzka z redakcji portalu domodi.pl.

Jeśli jednak postawimy na maskę ochronną z materiału o gęstym splocie (z łatwością odróżnimy ją od chirurgicznej, uszytej z delikatnej włókniny propylenowej), na pewno będzie ona wielorazowa.

Gdzie kupić maseczkę ochronną?

Efektywną ochronę przed koronawirusem zapewni nam zarówno maseczka antysmogowa, która dodatkowo oczyści wdychane powietrze, jak i prosta, bawełniana maska na twarz, którą kupimy nawet za kilka złotych. Tę pierwszą uzupełnią dodatkowe filtry, które trzeba wymieniać co 28 dni. Druga jest szyta z podwójnej bawełny z charakterystycznymi zaszewkami i chociaż nie filtruje powietrza, zapobiega przenikaniu aerozolu wydzielanego przez osobę zarażoną do naszych błon śluzowych.

Gdzie szukać tego typu modeli? Największy wybór bawełnianych maseczek ochronnych znajdziesz w Domodi. Maski uszyte przez polskie marki mają nie tylko anatomiczny kształt umożliwiający komfortowe noszenie i miękki materiał przyjazny dla skóry, ale też efektowny design, który sprawi, że zasłanianie ust i nosa przestanie kojarzyć się wyłącznie z przykrą koniecznością.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.