Jak dobrze kupić buty trekkingowe na górskie wędrówki?

Krzysztof Jagielski
21.12.2020

Każdy, kto choć raz wybrał się w góry, zwłaszcza te nieco wyższe, jak Tatry, doskonale wie, że podstawą komfortu i bezpieczeństwa jest posiadanie dobrej jakości butów trekkingowych. Modele renomowanych firm nieprzypadkowo potrafią kosztować grubo powyżej 1000 złotych. Nikt jednak nie mówi, że trzeba tak głęboko sięgnąć do portfela. Jeśli spacerujesz po górach przez kilka dni w roku i nie masz ambicji zdobywania najwyższych szczytów w Europie, to śmiało możesz postawić na model ze średniej półki cenowej. Jak jednak dobrze kupić buty trekkingowe? Kieruj się tymi zasadami.

Obowiązkowa przymiarka!

Butów trekkingowych nigdy nie należy kupować na odległość – no chyba, że lubisz bawić się w wieczne odsyłanie. Wymagamy od nich przede wszystkim wygody, dlatego trzeba je przymierzyć przed zakupem. Mało tego: w butach powinno się spędzić co najmniej pół godziny, spacerując po sklepie. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie w miarę rzetelnie ocenić komfort ich noszenia i tym samym uniknąć błędu zakupowego.

Nie muszą być za kostkę

Często uważa się, że buty trekkingowe na górskie wędrówki muszą sięgać za kostkę, a to nie jest do końca prawda. Wszystko zależy od tego, jakie szlaki preferujesz. Jeśli uwielbiasz spacerować po Bieszczadach czy tatrzańskich dolinach, to w zupełności wystarczą buty do kostki, które będą przy tym dużo tańsze i wygodniejsze. Modele za kostkę wybieramy wtedy, gdy planujemy wybierać się w wyższe partie gór, próbując również elementów wspinaczki.

Sprawdź masę własną butów

To bardzo ważny parametr, bo uwierz, że po 5-6 godzinach ciężkiego marszu po górach każde 10 gramów wagi butów będzie robić różnicę. Idealnie byłoby kupić jak najlżejsze obuwie, które jednocześnie jest wykonane z doskonałych materiałów, a więc zagwarantuje odpowiednią odporność na uszkodzenia mechaniczne, np. przetarcie.

Membrana to podstawa

Membrana to po prostu powłoka, która zabezpiecza wnętrze buta, a tym samym stopę, przed zamoczeniem. Doświadczeni piechurzy zgodnie przyznają, że tutaj liczy się wyłącznie membrana marki Gore-Tex. Oczywiście znajdziemy ją wyłącznie w droższych modelach butów, ale warto za nią dopłacić. Jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenie, a przy tym pozwala stopie oddychać, co nie jest niestety normą w przypadku tańszych membran.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.