Idziesz kupić garnitur? Uważaj na te błędy!

Marta Szydełko
19.12.2017

Mawia się, że w szafie każdego mężczyzny powinien wisieć przynajmniej jeden garnitur (i to niekoniecznie ten ze ślubu czy studniówki). Dobry garnitur jest inwestycją we własny wizerunek. Mężczyzna w garniturze wygląda o wiele korzystniej, budzi większe zaufanie i dzięki temu może osiągać dla siebie konkretne korzyści (szczególnie w biznesie). Sprawdza się to jednak wyłącznie w sytuacji, gdy mówimy o dobrze dobranym garniturze. Z tym panowie miewają ogromne problemy. Jeśli właśnie wybierasz się do salonu po garnitur, to koniecznie unikaj tych błędów.

Zbyt duży garnitur

To jeden z najczęściej popełnianych błędów przez Polaków. Nie wiedzieć czemu, ale nasi panowie uwielbiają nosić za luźne ciuchy i dotyczy to także eleganckiej garderoby. Tymczasem garnitur musi być idealnie dopasowany. Dopiero wtedy poprawia wygląd sylwetki i dodaje mężczyźnie uroku oraz pewności siebie. Nie kupuj za dużych spodni, bo „możesz przytyć”. Jak przytyjesz, to trzeba będzie wymienić garnitur i tyle. To samo dotyczy marynarki.

Niedbałe mierzenie

Zakup garnituru to nie wizyta w warzywniaku. Musisz na to poświęcić trochę czasu, dlatego nigdy nie wybieraj się do salonu, gdy nie masz do tego głowy lub bardzo się spieszysz. Nie ma mowy o klasycznej sytuacji, że mężczyzna zakłada marynarkę i po 10 sekundach stwierdza: „fajnie leży, biorę”. A co ze spodniami?

Garnitur należy założyć w całości, dobrać do niego buty (w dobrych salonach zawsze udostępnia się klientom eleganckie obuwie) i przejść się w nim. Następnie spokojnie oceń wygląd sylwetki, korzystając z jak największego lustra.

Zbyt długie nogawki i rękawy

Zmorą jest noszenie źle dopasowanych garniturów. Zbyt długie nogawki i rękawy marynarki to przykry standard. Nie popełnij tego błędu! Jeśli upierasz się przy gotowym garniturze, to przynajmniej zainwestuj w usługę krawiecką i poproś o skrócenie nogawek oraz rękawów. Zapłacisz za to 20-50 złotych, a efekt będzie o niebo lepszy!

Zła długość krawata

To już bardziej kwestia nieprawidłowego wiązania, choć zdarza się też, że panowie po prostu kupują zbyt krótki lub zbyt długi krawat. Pamiętaj więc o prostej zasadzie: u eleganckiego mężczyzny krawat musi sięgać idealnie do sprzączki paska u spodni. Nie może być ani za krótki, ani za długi, bo to po prostu wygląda niepoważnie.

Brązowe buty do eleganckiego garnituru

To błąd, przez który wiele osób może Cię uznać za „wieśniaka”. Klasyczny dress code głosi, że do eleganckiego garnituru zawsze zakładamy czarne buty i oczywiście czarny pasek. Jeśli kupujesz garnitur sportowy lub wybierasz się w nim na jakieś nieformalne spotkanie, możesz założyć brązowe buty, jednak pamiętając, by jednocześnie założyć brązowy pasek (te elementy zawsze muszą być w tym samym kolorze).

Zapamiętaj sobie te rady, a na pewno wybierzesz garnitur, w którym rzeczywiście będziesz wyglądać korzystnie, nie karykaturalnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.