Hulajnoga - świetna forma aktywności dla dzieci

Mariusz Siwko
21.04.2021

Hulajnogi od lat cieszą się dużą popularnością bez względu na to, czy przeznaczone są dla dzieci czy dorosłych. Głównym wpływającym na to czynnikiem, jest prostota i łatwość jazdy na hulajnodze. Dziecko w wieku 3 lat, jest w stanie samodzielnie poruszać się hulajnogą, natomiast ciężko wyobrazić sobie, by tak małe dziecko jeździło na rowerze bez bocznych kół. Duża część rodziców decyduje się na zakup hulajnogi dla dziecka, zachęcając je tym do aktywności fizycznej i trenowania swojej koordynacji ruchowej. W porównaniu np. do rowerów, są one również zdecydowanie tańsze, a jak wiadomo w trakcie nauki jazdy nie trudno o uszkodzenie.

Zalety hulajnogi dla dziecka

Hulajnogi posiadają wiele zalet nie tylko korzystnych dla dzieci. Mogą również służyć jako środek transportu na krótkie trasy, a w przypadku hulajnóg elektrycznych, nadają się również na dłuższe trasy. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w zatłoczonych miastach, bowiem hulajnogi są niewielkie i zwrotne.

Kolejną zaletą jest fakt, iż jazda na hulajnodze wzmacnia nasze dolne partie ciała, ze względu na wymaganą pracę nóg. Świetnie działa na brzuch i tułów, ze względu na konieczność ciągłego utrzymywania równowagi. Porównując hulajnogę do jazdy na rowerze, pochłania ona aż o 30% energii więcej, a co za tym idzie - jeszcze lepiej wpływa na naszą kondycję i spala więcej kalorii. Warto również wspomnieć, że hulajnogi są bardzo bezpieczne i nie obciążają stawów. Dzięki temu dzieci mogą bezpiecznie rozwijać się fizycznie, a także czerpać radość z jazdy. 

Jaka hulajnoga dla dziecka?

Wybór odpowiedniej hulajnogi przeznaczonej dla dzieci, jest uzależniony przede wszystkim od wieku i wzrostu. Jeśli ma ona służyć dziecku zaczynającemu jazdę, warto sprawdzić oferty hulajnóg z trzema kółkami. Hulajnogi te posiadają dwa kółka z przodu i jedno z tyłu. Są one zdecydowanie bardziej stabilne i pozwolą dziecku na stopniową naukę ruchu odpychania, skręcania i koordynacji ruchowej.

Jeśli dziecko jest trochę starsze i opanowało już jazdę na hulajnodze trzykołowej, można śmiało przejść na hulajnogi o dwóch kołach. Charakteryzują się z reguły większym ciężarem, ale pozwalają na większą ilość manewrów i większą prędkość.

Kolejną istotną rzeczą przy wyborze hulajnogi są jej kółka. Dostępne na rynku są kółka plastikowe, kauczukowe i koła pompowane. Kółka plastikowe umieszczane są przeważnie w najtańszych modelach. Charakteryzują się niską wytrzymałością i generują duży hałas. Kolejne kółka - kauczukowe, są już zdecydowanie lepsze. Są one bardzo ciche i zdecydowanie wytrzymalsze od plastikowych. Koła pompowane natomiast, są sporo większe, przez co pozwalają na większy komfort jazdy niezależnie od podłoża.

Dopasowanie wysokości jest zależne od wzrostu dziecka. Podstawą jednak jest to aby dziecko w momencie jazdy na hulajnodze, miało ułożone ręce na kierownicy pod kątem 100-110 stopni. Jest to optymalna postawa. W momencie zakupu hulajnogi, warto zwrócić uwagę czy posiada ona regulację wysokości kierownicy, aby uniknąć kolejnego zakupu w ciągu najbliższych miesięcy.

Hulajnoga to świetna forma aktywności, która zadba o rozwój dziecka, a być może przerodzi się nawet w przyszłe hobby.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.