Higiena na siłowni – co kupić, aby zadbać o nią we własnym zakresie?

Mateusz Nowak
17.03.2023

Siłownia nie jest przesadnie higienicznym miejscem. Korzystamy na niej ze sprzętu, który w ciągu jednego dnia dotykają nawet setki osób. Czystość szatni i pryszniców również pozostawia wiele do życzenia. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby ćwiczyć nie tylko efektywnie, ale też z dbałością o własną higienę, to dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w kilka przydatnych rzeczy. Ich listę znajdziesz w naszym poradniku.

Ręcznik

To podstawa dbania o higienę na siłowni – nie tylko swoją, ale też innych ćwiczących. W dobrym tonie jest zabezpieczać ręcznikiem wszystkie powierzchnie, na których planujesz siadać czy tym bardziej się kłaść. Dzięki temu np. nie zostawisz po sobie mokrego śladu na ławce.

Rękawiczki

Na siłowni bardzo fajnie sprawdzają się rękawiczki bez palców, które nie tylko poprawiają pewność chwytu i chronią skórę dłoni przed odciskami, ale też mogą ograniczyć kontakt z brudnymi powierzchniami i znajdującymi się na nich drobnoustrojami. Pamiętaj tylko, aby po każdym treningu umyć/wyprać swoje rękawiczki.

Żel antybakteryjny

Podręczny żel w małej buteleczce pozwoli Ci poczuć się komfortowo w momencie dotykania różnych powierzchni, przede wszystkim uchwytów maszyn czy gryfów. Wystarczy użyć żelu przed każdym takim kontaktem oraz bezpośrednio po nim. Niewielki koszt, a samopoczucie od razu lepsze.

Klapki

Są niezbędne w szatni, a już na pewno wtedy, gdy po treningu planujesz wziąć prysznic. Nie liczylibyśmy na to, że obsługa siłowni pieczołowicie zadba o czystość. W takich miejscach zawsze należy się spodziewać ryzyka „złapania” jakiegoś pasożyta, na czele z grzybem. Używanie własnych klapek znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

Frotka i/lub bandana

Obie rzeczy minimalizują ryzyko spływania potu z Twojej twarzy prosto na urządzenia do ćwiczeń, ławki, podłogę etc. Jeśli intensywnie się pocisz, to w trakcie ćwiczeń korzystaj z frotki na przedramię oraz z dodatkowej bandany, która chroni również Twoje oczy przed potem oraz ułatwia zapanowanie nad dłuższymi włosami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie