Fotelik rowerowy dla dziecka – co sprawdzić przed zakupem?

Krzysztof Jagielski
04.05.2021

Fotelik rowerowy dla dziecka to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane przez rodziców, którzy lubią spędzać wolny czas z pociechą na dwóch kółkach. Kiedy maluch jeszcze nie potrafi samodzielnie jeździć na rowerze, to warto zabierać go na rodzinne wycieczki, do czego świetnie nadaje się właśnie taki foteli. Rozglądasz się za odpowiednim modelem dla swojej pociechy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę planując zakup fotelika rowerowego dla dziecka.

Sposób montażu

Na dobry początek trzeba się zdecydować, czy chcemy wozić dziecko z tyłu czy może z przodu roweru. Ta druga opcja wydaje się być lepsza, ale w praktyce tak nie jest – montaż z przodu bardzo utrudnia jazdę na rowerze, przede wszystkim utrzymanie równowagi. Dlatego zalecamy jednak montaż z tyłu.

Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób fotelik jest mocowany do roweru. Spotykamy dwa rozwiązania: do ramy oraz do bagażnika. Oczywiście ta druga opcja wchodzi w grę tylko wtedy, gdy rower jest wyposażony w bagażnik.

Warto wykonać przymiarkę

Jeśli tylko masz taką możliwość, to radzimy podjechać z rowerem do sklepu i sprawdzić kilka fotelików. Choć producenci reklamują je, jako uniwersalne, to może się okazać, że jednak dany fotelik nie pasuje do specyficznego kształtu ramy roweru. Lepiej to wcześniej sprawdzić.

Zakres regulacji

To bardzo ważna kwestia, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji, w której dziecko dosłownie siedzi nam na plecach. Fotelik powinien być odsunięty od siodełka na tyle, aby rodzic mógł swobodnie pedałować, nie obcierając piętami o podnóżki fotelika. Dlatego dobrze będzie postawić na fotelik z możliwie jak najszerszym zakresem regulacji położenia siedziska.

Funkcja odchylania oparcia

Jest to bardzo fajne i polecane rozwiązanie. Jeśli Twoje dziecko lubi sobie uciąć drzemkę podczas jazdy, to koniecznie rozejrzyj się za fotelik z odchylanym oparciem – funkcja ta może być nazywana „kołyską”. Dzięki temu dziecko będzie mogło przyjąć ergonomiczną, wygodną pozycję, nie będzie mu opadać główka, co pozwoli Wam kontynuować wycieczkę i zapewnić maluchowi sen na świeżym powietrzu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.