Elementy betonowe w ogrodzie – w które warto zainwestować?

Maciej Piwowski
24.08.2021

Przydomowy ogród musi łączyć w sobie dwie funkcje: estetyczną oraz użytkową. Oczekujemy od niego nie tylko tego, że będzie zdobić otoczenie budynku, ale także stwarzać warunki do relaksu czy prowadzenia różnych prac. Dlatego tak chętnie wykorzystujemy w nim popularne elementy betonowe. Jeśli właśnie jesteś na etapie projektowania swojego ogrodu, to sprawdź, które z tych elementów na pewno warto kupić.

Kostka brukowa

To podstawa przy urządzaniu ogrodu. Kostka brukowa jest niezbędna do tego, aby estetycznie i funkcjonalnie utwardzić teren wokół domu, m.in. wybudować podjazd do garażu, chodnik do bramki czy ścieżki ogrodowe. Kostka sprawdza się tutaj po prostu najlepiej, a gdy weźmiemy pod uwagę, że na rynku mamy dziś zatrzęsienie wariantów kolorystycznych, faktur i wymiarów, to każdy na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Palisady

Bardzo przydatne do budowy schodów czy tarasu, ale można je wykorzystać także do stworzenia efektownego skalniaka i wzmocnienia skarpy. Dzięki palisadom jesteśmy w stanie wprowadzić do ogrodu elementy kaskadowe, które zawsze świetnie się prezentują, nawet na ograniczonej powierzchni. Wybór palisad jest bardzo duży, choć trzeba zwrócić uwagę na dość wysoką cenę za sztukę. Wersja dla oszczędnych: obrzeża palisadowe.

Obrzeża

Najlepszy wybór do oddzielenia trawnika od rabat kwiatowych czy żywopłotu. Dzięki palisadom nie przerastają chwasty i darń, a koszenie murawy przy brzegach działki jest dużo łatwiejsze. Jeśli nie do końca przemawiają do Ciebie obrzeża, to możesz wybrać kostkę brukową, np. typu Piccola, która idealnie nadaje się do budowania obrzegowań dzięki charakterystycznemu kształtowi (trapez).

Meble ogrodowe

Dla wielu osób to będzie już przesada, natomiast betonowe meble ogrodowe mają kilka ważnych atutów. Przede wszystkim są niezwykle trwałe i nie wymagają chowania ani zabezpieczenia na zimę. Nie trzeba ich też odnawiać – posłużą długie lata w bardzo dobrej kondycji. Kładąc na nich miękkie poduchy można sobie zapewnić wysoki komfort odpoczywania. Fajnym pomysłem może być umieszczenie w ogrodzie na przykład betonowej ławeczki.

Płyty betonowe

Trudno o lepszy wybór do wykonania nawierzchni przydomowego tarasu. Płyty betonowe nie dość, że prezentują się bardzo efektownie, to jeszcze są super trwałe i niekłopotliwe w pielęgnacji, czym zdecydowanie dystansując chociażby modne drewno.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.