Ekspres przelewowy: sprawdź zalety i wady

Marek Szydełko
31.12.2019

Dla każdego fana czarnego napoju zakup ekspresu do kawy stanowi zupełnie naturalną inwestycję. Owszem, kawę można przygotowywać tradycyjnie, na przykład w kawiarce, ale jednak zajmuje to sporo czasu. Z kolei zalewana (sypana czy tym bardziej rozpuszczalna) niestety traci wiele na walorach smakowych. Wybór ekspresów do kawy jest bardzo szeroki i spokojnie można znaleźć odpowiednie urządzenie nawet dysponując mocno ograniczonym budżetem. Oszczędnych kawoszy z pewnością zainteresuje opcja zakupu ekspresu przelewowego. Jakie są zalety, a jakie wady tego sprzętu?

Zalety ekspresów przelewowych

Zacznijmy od zalety, która ma kluczowe znaczenie dla większości osób kupujących tego typu ekspresy. Chodzi oczywiście o cenę. Przyzwoity ekspres przelewowy spokojnie da się kupić za około 250 złotych, co stanowi ogromną różnicę w porównaniu z modelami ciśnieniowymi.

Jednak nie tylko niska cena jest argumentem przemawiającym za tym, aby zainteresować się zakupem takiego sprzętu. Ekspres przelewowy potrafi być bardzo funkcjonalny, szczególnie z punktu widzenia osób, które piją duże ilości kawy lub też szukają sprzętu do biura. Takie urządzenie zapewnia stały dostęp do nawet 1 litra czarnego napoju – kawa jest stale podgrzewana, dzięki czemu można się nią raczyć o poranku, w południe i nawet tuż przed wyjściem z pracy.

Z tego powodu ekspresy przelewowe bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacjach, gdy potrzebujemy dużej ilości kawy dla kilku osób, bez konieczności każdorazowego przygotowywania osobnej filiżanki.

Poza tym dobre ekspresy przelewowe potrafią zapewnić kawę o co najmniej akceptowalnej jakości – zwłaszcza, jeśli wcześniej samodzielnie zmielimy jej ziarna w porządnym młynku. Na rynku można jednak znaleźć także ekspresy z wbudowanymi młynkami.

To nie jest sprzęt dla każdego

Bardzo poważną wadą ekspresów przelewowych jest uciążliwa obsługa. Samo przygotowanie sprzętu do zaparzenia kawy zajmuje trochę czasu (założenie filtra, wsypanie kawy, uzupełnienie wody), podobnie jak czyszczenie urządzenia. Jeśli więc wypijasz 1-2 filiżanki kawy dziennie i rzadko przyjmujesz gości w domu czy w biurze, to ekspres przelewowy raczej się nie sprawdzi.

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że sam czas parzenia kawy jest bardzo długi, co na dłuższą metę potrafi irytować. Kilkanaście minut oczekiwania na wymarzony napój nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza o poranku. Producenci ekspresów przelewowych na szczęście zdali sobie z tego sprawę i obecnie są już dostępne urządzenia z opóźnieniem startu, które mogą przygotować kawę na konkretną godzinę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.