Drukarka 3D: dlaczego warto ją kupić?

Jerzy Biernacki
14.12.2020

Technologia druku 3D, opracowana wiele lat temu, do tej pory kojarzyła się nam z czymś niedostępnym dla przeciętnego śmiertelnika. Tymczasem coraz częściej trafia ona pod strzechy. Na rynku znajdziemy dziś komercyjne drukarki 3D czy popularne długopisy 3D dla dzieci, które stanowią bardzo ciekawy pomysł np. na prezent dla pociechy. Dlaczego warto kupić drukarkę 3D? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Super zabawa

Drukowanie w 3D jest super rozrywką, która wciągnie całą rodzinę. Dzięki tej technologii można zrealizować np. jakiś wspólnie stworzony projekt, tworzyć indywidualne elementy wystroju domu czy mieszkania, produkować własne zabawki. Obserwowanie procesu drukowania w 3D samo w sobie jest na tyle fascynujące, że już za pierwszym razem przekonasz się, iż zakup drukarki był strzałem w dziesiątkę.

Jeśli nie chcesz inwestować zbyt dużo, bo nie masz pewności, czy drukarka na pewno sprawdzi się w domu, to zacznij od kupienia wspomnianego wcześniej długopisu 3D. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, a dostarcza mnóstwo frajdy i stanowi fajny wstęp do
„poważnego” drukowania w 3D. 

Walor edukacyjny

Drukowanie 3D nie jest tylko zabawą. Może ono stanowić również ważny etap nauki np. matematyki. Dzięki drukarce 3D dziecko rozwinie swoją wyobraźnię przestrzenną, a to może obudzić w nim pasję do projektowania, modelowania czy konstruowania. Nie bez powodu drukarki 3D pojawiają się w coraz większej liczbie szkół, a także są standardowym wyposażeniem uczelni wyższych – zwłaszcza wydziałów technicznych.

Wcale nie jest tak droga

Jeszcze kilka lat temu drukarka 3D była poza finansowym zasięgiem przeciętnej polskiej rodziny. Popularyzacja tego sprzętu sprawiła jednak, że obecnie ceny są dużo przystępniejsze. Najbardziej podstawowe modele można kupić za około 500 złotych, ale jeśli celujesz w coś rozwojowego, to przygotuj się na wydatek rzędu 3000-4000 złotych. Nie jest to mało, jednak pamiętaj, że dosłownie przed chwilą ceny takich drukarek były pięciocyfrowe.

Już teraz można w ciemno założyć, że za kilka lat drukarka 3D będzie standardem. To nie tylko świetny gadżet zapewniający mnóstwo zabawy, ale także sprzęt, który naprawdę może przydać się na etapie edukacji oraz rozwijania umiejętności dziecka.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.