Drewniane drzwi wejściowe – poznaj ich zalety i wady

Maciej Piwowski
21.02.2022

Wybór drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego jest bardzo ważną decyzją, która spędza sen z powiek niejednemu inwestorowi. W końcu chodzi tutaj nie tylko o względy estetyczne, ale także o trwałość oraz walory izolacyjne drzwi. Szczególnie dużą popularnością na polskim rynku cieszą się modele drewniane, które mają sporo zalet, ale również istotne wady. Czy zatem warto kupić drewniane drzwi wejściowe? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz poradnik.

Zalety drewnianych drzwi wejściowych

Drewniane drzwi wejściowe nieprzypadkowo kuszą tak wiele osób. Od lat kojarzą się z solidnością, a przy tym wypadają korzystniej pod względem wyglądu w porównaniu z tanimi drzwiami stalowymi. To może być bardzo dobry wybór w relacji ceny do jakości wykonania, trwałości oraz cech termicznych – drewno jest skutecznym izolatorem, stąd takie drzwi można zastosować nawet w budynku energooszczędnym czy pasywnym.

Oto najważniejsze zalety, które warto wziąć pod uwagę:

  • wysoka estetyka,
  • dobra izolacyjność termiczna i dźwiękowa,
  • uniwersalny design,
  • można je odnowić po latach,
  • są dostępne w dobrej cenie.

Wady drewnianych drzwi wejściowych

Drewniane drzwi wejściowe nie są rozwiązaniem pozbawionym wad. Można wręcz napisać, że z punktu widzenia niektórych inwestorów będą one na tyle poważne, że ostatecznie spowodują wybranie drzwi stalowych. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim podatność drzwi z drewna na warunki atmosferyczne. Zwłaszcza w sezonie zimowym trzeba się przygotować na konieczność częstego regulowania drzwi, aby nie haczyły o framugę i dały się łatwo zamykać.

Oto najważniejsze wady, które mogą odwieść Cię od pomysłu zakupu drewnianych drzwi wejściowych:

  • mają tendencję do zmienia swojej objętości (i wymiarów) pod wpływem temperatury czy wilgotności powietrza,
  • po kilku latach mogą wymagać renowacji (zwłaszcza jeśli nie są zabezpieczone przed deszczem i śniegiem oraz promieniowaniem UV),
  • niekoniecznie będą pasować do nowoczesnej architektury budynku.

Czy zatem drewniane drzwi wejściowe są dobrą propozycją dla Ciebie? Musisz to ocenić we własnym zakresie biorąc pod uwagę przytoczone argumenty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.