Dobre powody, dla których warto kupić samochód elektryczny

Jerzy Biernacki
29.03.2023

Choć auta elektryczne, czyli z napędem BEV, są znacznie droższe niż spalinowe, to ich sprzedaż w naszym kraju rośnie w zawrotnym tempie. To już nie tylko kwestia mody, ale coraz częściej chłodnej i rozsądnej kalkulacji. Jeśli masz środki na taki pojazd, ale jeszcze się wahasz, czy rzeczywiście warto kupić samochód elektryczny, to mamy dla Ciebie kilka sensownych argumentów na TAK.

Darmowe parkowanie

To spory przywilej, z którego mogą korzystać kierowcy samochodów elektrycznych. Darmowe parkowanie w strefie przynosi nie tylko konkretne oszczędności, ale również oszczędza czas i pozwala swobodnie korzystać z np. kultury czy rozrywek w aglomeracjach miejskich. W dodatku w perspektywie kilku lat centra mają zostać zamknięte dla pojazdów spalinowych, co także będzie premiować elektryki.

Legalne omijanie korków

Samochodem elektrycznym można w pełni legalnie podróżować buspasami, co w wielu miastach gwarantuje sprawne ominięcie korków i zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Zazdrosne spojrzenia innych kierowców dostajemy gratis.

Przyjemna cisza w czasie jazdy

Jeśli cenisz sobie wysoki komfort jazdy, zwłaszcza w trasie, to momentalnie pokochasz samochód elektryczny. Cisza panująca w kabinie, nawet przy znacznej prędkości, jest uzależniająca. Jedynym źródłem hałasu jest pęd powietrza i oczywiście szum opon.

Rewelacyjne przyspieszenie

Jazda samochodem elektrycznym jest niebywale wręcz przyjemna. Uczciwie przyznają to nawet zatwardziali zwolennicy klasycznej motoryzacji. Fantastyczne uczucie podczas przyspieszania wywołuje natychmiastowy, mimowolny uśmiech na twarzy. Oczywiście przy wyższych prędkościach tej dynamiki może już brakować, ale umówmy się: samochody BEV są przeznaczone głównie do eksploatacji miejskiej.

Niskie koszty eksploatacji

Tak, użytkowanie samochodu elektrycznego, nawet po ostatnich podwyżkach cen prądu, jest odczuwalnie tańsze w porównaniu z autem spalinowym. Nie chodzi tutaj tylko o koszt przejechania 100 kilometrów (marginalny z punktu widzenia posiadaczy domowej instalacji fotowoltaicznej), ale także o bardzo niskie koszty serwisowania takiego pojazdu.

Odpadają nam wydatki na wymianę olejów, różnego rodzaju płynów, a nawet – w niektórych przypadkach – hamulców (np. modele Tesli skutecznie hamują silnikiem, co pozwala znacząco wydłużyć okres sprawności tarcz i klocków hamulcowych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie