Dlaczego warto kupować oryginalne części samochodowe?

Andrzej Winnicki
25.09.2020

Zdecydowana większość kierowców serwisuje swoje samochody w niezależnych, prywatnych warsztatach, korzystając przy tym z bardzo bogatej oferty nieoryginalnych części, nazywanych potocznie zamiennikami. To prosty sposób na oszczędności, który jednak nie jest wcale tak idealny, jak mogłoby się wydawać. Na rynku niestety dominują zamienniki wątpliwej jakości, które nie dość, że nie wytrzymują trudów długiej eksploatacji, to jeszcze mogą stwarzać realne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. W tym poradniku znajdziesz więc kilka argumentów przemawiających za tym, że warto kupować oryginalne części samochodowe.

Gwarancja kompatybilności

To nie jest wcale tak mało istotna kwestia, jak mogłoby się wydawać. Kompatybilność części z samochodem ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, jak również komfortu kierowcy. Ponadto jeśli dany podzespół nie pasuje idealnie do pojazdu, to wymieniający go mechanik może odmówić wykonania usługi – właściciel straci dużo czasu. Jeśli natomiast mechanik zacznie „kombinować” z dopasowaniem części do auta, to jego usługa zawsze będzie dużo droższa i bardziej czasochłonna. Warto mieć to na uwadze, jeśli nie chcesz, aby Twój samochód spędził u mechanika kilka dni, zamiast kilku godzin.

Przewidywalna trwałość

Prosty przykład: jeśli oryginalne klocki hamulcowe zamontowane w Twoim samochodzie wytrzymały 30 000 kilometrów, to kupując ponownie części autoryzowane przez producenta masz pewność, że posłużą Ci tak samo długo. W przypadku zamienników nie ma o tym mowy. Może się okazać, że okazyjnie kupione klocki już po 10 000 kilometrów będą się nadawać tylko do wymiany, a Ty dwa razy poniesiesz koszt usługi mechanika.

Drogie? Niekoniecznie

Oryginalne części samochodowe są oczywiście droższe od zamienników, ale nie przesadzajmy też z tym, że mało kogo na nie stać. Autoryzowani dilerzy regularnie organizują różnego rodzaju promocje, w ramach których można kupić oryginały w świetnej cenie, bez konieczności korzystania z usługi serwisowej. Dodatkowo oryginalnych części samochodowych warto szukać w Internecie, chociażby w sklepach online czy na aukcjach, przy czym zawsze trzeba się upewnić, że nie mamy do czynienia z podróbką. Świadczy o tym podejrzanie niska cena oraz brak oryginalnego opakowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.