Dlaczego warto kupować dziewczynce „chłopięce” zabawki?

Krzysztof Jagielski
16.11.2021

Na rynku zabawek dla dzieci od lat obowiązuje skostniały podział na te „dziewczęce” i „chłopięce”. W pierwszej grupie dominują lalki, w drugiej maszyny budowlane, miecze czy klocki techniczne. Wielu rodziców się na to obrusza i całkiem słusznie. W końcu dzieci, niezależnie od płci, mogą mieć bardzo różne zainteresowania. Dlatego dobrym pomysłem jest robienie na przekór i np. kupowanie dziewczynce „chłopięcych” zabawek. Jakie argumenty za tym przemawiają? Sprawdź w naszym poradniku.

Wyzwolenie kreatywności

Jeśli wydaje Ci się, że Twoja córka potrafi się bawić wyłącznie lalkami lub klockami „dla dziewczynek”, to być może wynika to z tego, że nie dałeś jej innej możliwości? Koniecznie spróbuj więc z „chłopięcymi” zabawkami. Może się okazać, że Twoja pociecha świetnie się nimi bawi, wymyśla zupełnie nowe zabawy i robi rzeczy, o jakie byś jej nie podejrzewał. To rodzice są pierwszymi osobami, które powinny wyzwalać kreatywność u swojego dziecka.

Sposób na świetną zabawę taty z córką

Kupowanie „chłopięcych” zabawek dla dziewczynki może być super sposobem na to, aby zacieśnić relacje córki z tatą. Jeśli obecnie raczej unikasz zabaw z córką, ponieważ nie lubisz się przebierać i niańczyć lalek, to przy najbliższej okazji sprezentuj małej np. klocki, z których można ułożyć plac budowy lub duży samochód ciężarowy. To dziecko, dlatego na pewno chętnie pobawi się nietypowymi dla siebie zabawkami, a i Ty nie powinieneś się nudzić.

Może odkryjesz w córce jakieś nowe talenty?

„Chłopięce” zabawki mogą być dobrym wyborem w sytuacji, gdy chcesz możliwie jak najszybciej dostrzec w córce konkretne talenty i stworzyć jej przestrzeń do ich rozwijania, na przykład w ramach zajęć dodatkowych. Przykładowo: jeśli podarujesz córce klocki techniczne, to może się okazać, że momentalnie poradziła sobie z ich ułożeniem. Będzie to znak, że prawdopodobnie ma talent do nieszablonowego myślenia i rozwiązywania trudnych zadań, co sugeruje, aby zaproponować jej zajęcia z programowania czy projektowania.

„Chłopięce” zabawki często lepiej rozwijają przydatne umiejętności

To smutne, ale tak właśnie jest, że producenci zabawek nadal stygmatyzują dzieci ze względu na płeć. O wiele łatwiej jest znaleźć zabawki „chłopięce”, które np. rozwijają małą motorykę i uczą konsekwencji, budowania, myślenia technicznego. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby córka nabyła takie umiejętności, to koniecznie pomyśl o podarowaniu jej zabawek z działu dla chłopców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.