Dlaczego warto kupować droższe letnie płyny do spryskiwaczy?

Piotr Kowalczyk
12.07.2022

Płyn do spryskiwaczy jest niezbędny, aby zapewnić sobie dobrą widoczność na drodze. Większość kierowców przykłada dużą wagę do wyboru płynu zimowego, wiedząc o tym, że ciecz przede wszystkim nie może zamarznąć. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku płynu letniego – tutaj wielu z nas kieruje się tylko kryterium najniższej ceny. Tymczasem w naszym poradniku przekonujemy, że rozsądnie jest kupować droższe, markowe letnie płyny do spryskiwaczy. Sprawdź te argumenty.

Przyjemny zapach

Letnie płyny do spryskiwaczy z wyższej półki mają jedną niezaprzeczalną zaletę: nie śmierdzą. Ich zapach jest przyjemny, często neutralny, co w dalekiej trasie ma niebagatelne znaczenie. Jeśli do tej pory kupowałeś tylko tanie płyny, których zapach Cię drażnił, to przy najbliższej okazji wypróbuj produkt znanego producenta.

Wysoka skuteczność w usuwaniu owadów

Największą wadą tanich płynów do spryskiwaczy jest to, że kompletnie nie radzą sobie z usuwaniem owadów. Jeśli wybierasz się w trasę, np. na wakacje, to po kilku godzinach jazdy autostradą szyba czołowa Twojego samochodu może być całkowicie zapaćkana. Dalsza jazda będzie po prostu niebezpieczna.

Markowe płyny – choć nie są w 100% skuteczne – o wiele lepiej usuwają resztki owadów, co pozwala ograniczyć częstotliwość zatrzymywania się na stacji w celu umycia szyby.

Markowe płyny radzą sobie z żywicą i innymi sokami roślinnymi

To ważny argument dla kierowców, którym zdarza się parkować pod drzewami i za każdym razem kląć na cały świat z powodu zapaskudzenia szyby żywicą. Usunięcie soków roślinnych z szyby czołowej nie jest wcale takie proste i nie zrobimy tego zwykłą wodą. Tanie płyny do spryskiwaczy również niespecjalnie się do tego nadają.

Zupełnie inaczej jest z płynami marek premium, które skutecznie rozpuszczają soki roślinne i umożliwiają ich natychmiastowe usunięcie, a tym samym bezpieczne ruszenie w dalszą drogę.

Wydajność

Na koniec argument ekonomiczny. Choć markowy płyn jest nawet dwukrotnie droższy od tego marketowego, to różnica w cenie wcale nie jest aż tak duża – porządny produkt spokojnie da się kupić za 10-11 złotych za 4 litry.

Pamiętajmy również o lepszej wydajności markowego płynu, którego zużywamy po prostu znacznie mniej – tym samym różnica cenowa częściowo się zaciera.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.