Dlaczego warto kupić robot koszący?

Jerzy Biernacki
07.10.2020

Robot koszący, do niedawna uznawany za zbędny luksus, powoli staje się zupełnie normalnym elementem wyposażenia ogrodu. Wbrew obiegowej opinii na jego zakup decydują się nie tylko ci, którzy nie mają czasu ani ochoty, by samodzielnie kosić trawnik. To rozsądna inwestycja również z punktu widzenia właścicieli, którym zależy na perfekcyjnym wyglądzie murawy oraz ograniczeniu ilości chwastów. Zastanawiasz się nad zakupem robota koszącego? Sprawdź argumenty, które powinny Cię przybliżyć do podjęcia decyzji.

Coraz niższe ceny

Jeszcze kilka lat temu na zakup robota koszącego mogli sobie pozwolić nieliczni, ponieważ ceny takich urządzeń były bardzo wysokie, a na rynek wypuszczały je wyłącznie najbardziej renomowane marki w branży sprzętów ogrodowych (chociażby Husqvarna, Stihl). Trudno zatem było znaleźć osoby, które byłyby gotowe wydać 5-7 tysięcy złotych, żeby „móc się lenić” – bo taka opinia nadal funkcjonuje wokół robotów.

Na szczęście zadziałało tutaj klasyczne prawo popytu i podaży. Wraz ze wzrostem zainteresowania robotami koszącymi, na rynku zaczęło się pojawiać coraz więcej urządzeń w atrakcyjnych cenach. Obecnie porządne urządzenie, które poradzi sobie z koszeniem trawnika o powierzchni około 300 metrów kwadratowych, bez problemu można kupić za mniej niż 2,5 tysiąca złotych.

Sposób na zawsze piękny trawnik

Jedną z najważniejszych zalet posiadania robota koszącego nie jest wcale to, że nie musimy kosić trawnika ręcznie. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt, iż trawa jest koszona codziennie, co ma bardzo pozytywny wpływ na jej kondycję. Skoszone źdźbła (robot nie zbiera ich do kosza) pełnią funkcję naturalnego nawozu. Murawa jest zawsze równo skoszona, nie ma mowy o przerastaniu czy tym bardziej zakwitaniu trawy.

Ochrona przed chwastami

Warto wspomnieć o tym argumencie, ponieważ z pewnością będzie on mieć duże znaczenie dla wielu posiadaczy przydomowego trawnika. Częste, a w tym przypadku codzienne koszenie murawy, praktycznie wyklucza ryzyko pojawienia się w niej chwastów. Nawet jeśli się wysieją, to stale koszone w końcu obumrą i nie zdążą się solidnie ukorzenić.

Olbrzymia oszczędność czasu

To bardzo ważna zaleta posiadania robota koszącego. Choć ręczne (przy pomocy kosiarki) koszenie trawnika może być całkiem przyjemne i stanowi świetny sposób na zapewnienie sobie odrobiny ruchu, to jednak jest też czasochłonne i nie zawsze mamy na to ochotę. Dzięki robotowi zaoszczędzony czas można poświęcić na cokolwiek innego, w tym uprawianie sportu czy pielęgnowanie roślin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.