Dlaczego warto kupić gumowe dywaniki do samochodu?

Krzysztof Jagielski
21.01.2021

Dywaniki są niezbędnym elementem wyposażenia samochodu. Chronią wykładzinę przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a tym samym ułatwiają utrzymanie porządku w aucie. Wśród kierowców zdecydowanie największą popularnością cieszą się dywaniki welurowe, które mają również ten atut, że są bardzo estetyczne. Mimo to warto mieć na podorędziu także dywaniki gumowe, szczególnie na sezon jesienno-zimowy. Poznaj argumenty przemawiające za ich zakupem.

Są łatwe w czyszczeniu

Dywaniki gumowe wystarczy tylko wytrzepać, ewentualnie przemyć gąbką lub umyć na myjni bezdotykowej – na każdym stanowisku są przygotowane specjalne uchwyty z żabkami do mocowania dywaników. Pod tym względem wypadają one znacznie lepiej niż dywaniki welurowe, które nie dość, że wymagają odkurzania, to jeszcze po czasie brudzą się tak, że konieczne jest ich wypranie. Jeśli zatem cenisz sobie wygodę i nie chcesz tracić dużo czasu na pielęgnowanie samochodu, to dywaniki gumowe będą odpowiednim wyborem.

Są wodoodporne

A to szczególnie ważna cecha w polskich warunkach klimatycznych. Przez co najmniej pół roku zmagamy się z deszczem, śniegiem i ogólną chlapą. To wszystko wnosimy później do samochodu. Jeśli woda wsiąknie w wykładzinę, to efektem będzie nie tylko nieprzyjemny zapach, ale też irytujące parowanie szyb od wewnątrz. Dywaniki gumowe sprawdzają się tutaj znacznie lepiej, bo nie nasiąkają wodą oraz chronią przed nią wykładzinę. Zaznaczamy jednak, że kupując dywaniki z gumy warto postawić na takie z wysoką rynienką.

Są grube

To oznacza, że posłużą znacznie dłużej niż dywaniki welurowe, które z reguły trzeba wymieniać co około 2-3 lata. Modele z grubej gumy są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne (w tym od obcasów), dlatego można je traktować w kategorii dobrej inwestycji. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że dywaniki będą służyć jeszcze następnemu właścicielowi.

Dobrze przylegają do podłogi samochodu

Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Porządne dywaniki gumowe na spodzie posiadają wypustki, które zapobiegają ich przesuwaniu się w czasie jazdy. Guma jest również na tyle ciężka, że nie ma praktycznie ryzyka podwijania się dywanika, co mogłoby z kolei doprowadzić do zablokowania np. pedału hamulca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.