Dlaczego warto kupić gramofon?

Krzysztof Jagielski
05.08.2019

Mogłoby się wydawać, że w erze Spotify, Tidala i innych serwisów dostreamingu muzyki, urządzenia odtwarzające dźwięk zapisany na płytach CD i kasetach muszą bezpowrotnie odejść do lamusa. Tymczasem obserwujemy powrót mody na gramofony. Ten sprzęt można dziś kupić w każdym sklepie z elektroniką, a coraz częściej nawet w dyskontach. Oczywiście współczesne gramofony nie mają wiele wspólnego ze swoimi archaicznymi poprzednikami – bazują na elektronicznych podzespołach, zajmują mniej miejsca i gwarantują dobrą jakość dźwięku. Dlaczego warto rozważyć zakup gramofonu? Przeczytaj nasz poradnik.

Fajny element wystroju

Zacznijmy od kwestii kompletnie niezwiązanej z muzyką czy szerzej – dźwiękiem. Gramofon po prostu fajnie wygląda. Jeśli szukasz jakiegoś efektownego, nietuzinkowego elementu wystroju, a przy okazji chcesz sobie od czasu do czasu posłuchać muzyki z płyt, to trudno o lepszy wybór. Pod tym względem gramofon wypada znacznie korzystniej niż chociażby oklepana wieża Hi-Fi czy nawet zestaw kina domowego. No i nie zapominajmy, że same płyty winylowe fantastycznie prezentują się na półce i mogą być ozdobą każdego salonu.

Duży wybór płyt

Jeśli myślisz, że po zakupie gramofonu nie będziesz mieć czego na nim słuchać, to jesteś w błędzie. Sprawdź sobie w pierwszym-lepszym sklepie muzycznym czy nawet na Allegro – wybór płyt winylowych jest ogromny. Mało tego: coraz częściej wydawcy równolegle wypuszczają albumy wykonawców na CD i winylu. To oczywiście efekt powrotu mody na gramofony, z czego jednak trzeba się tylko cieszyć.

Coś dla fanów klasyki

Co prawda nowoczesnym gramofon daleko do klasycznego brzmienia urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat, ale i tak osoby pamiętające „stare, dobre czasy” powinny być zachwycone. Słuchanie muzyki z płyt winylowych ma w sobie coś magicznego, pozwala lepiej doświadczać artyzmu wykonawcy, a już na pewno w porównaniu ze streamowaniem muzyki czy odtwarzaniem jej z YouTube.

Uniwersalne zastosowanie

Nowoczesny gramofon wcale nie służy tylko do odtwarzania muzyki z płyt winylowych. Tak naprawdę może pełnić funkcję uniwersalnego urządzenia muzycznego. Modele dostępne na rynku, również te z niskiej półki cenowej, posiadają wejścia USB (możliwość odtwarzania muzyki w formacie MP3), tuner radiowy, złącze AUX czy nawet Bluetooth do połączenia się ze smartfonem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.