Dlaczego warto kupić gramofon?

Piotr Kowalczyk
09.03.2021

Gramofony wracają do łask w wielkim stylu. Na pewno masz wśród swoich znajomych osoby, które albo rozważają zakup tego urządzenia, albo już to zrobiły. Teraz pora na Ciebie? Istnieje kilka powodów, dla których warto kupić nowoczesny gramofon (z cyfrowym wzmacniaczem, często także portami USB i HDMI). W naszym poradniku wymieniamy te najważniejsze.

Lepsza jakość dźwięku

Choć może się wydawać, że to zapis cyfrowy gwarantuje najlepszą jakość dźwięku, to każdy audiofil stwierdzi, że jednak nic nie dorównuje czarnej płycie odtworzonej na porządnym gramofonie. Ten dźwięk jest oczywiście inny, dość specyficzny, ale dużo przyjemniejszy dla ucha. Słuchając ulubionych utworów na gramofonie masz szansę usłyszeć zupełnie nowe dźwięki. To brzmienie jest najbardziej zbliżone do naturalnego, słyszanego „na żywo”.

Drugie życie starych płyt

W Twojej rodzinie na pewno znajdą się osoby, które przez lata gromadziły płyty winylowe, w tym bardzo rzadkie. Szkoda, aby kurzyły się na półce, prawda? Kupując gramofon możesz pożyczyć takie płyty i bez inwestowania we własne odkryć muzykę sprzed lat.

Coraz większy wybór nowych płyt

Praktycznie każdy szanujący się artysta muzyczny wypuszcza dziś swoje albumy w wersji winylowej. Co prawda takie płyty są znacznie droższe niż CD, nie wspominając już o zapisie cyfrowym (albumy MP3), ale za to prezentują się bardzo efektownie i stanowią piękną ozdobę mieszkania fana muzyki. Zakup takiej płyty jest dużo bardziej przemyślany, a posiadacz ma większy szacunek do twórczości ulubionego artysty.

Fajny design

Gramofon, nawet ten nowoczesny, może stanowić efektowną ozdobę mieszkania. Nie ma się co oszukiwać: wiele osób kupuje ten sprzęt tylko z powodu mody. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć to z zamiłowaniem do muzyki i zyskać z jednej strony piękny element dekoracyjny, a z drugiej źródło czystego, nieco oldchoolowego dźwięku.

Ile kosztuje gramofon?

Rozpiętość cenowa jest ogromna, ponieważ najprostsze gramofony bez wzmacniacza można dziś kupić za mniej niż 200 złotych. Nie oczekuj jednak od nich satysfakcjonującej jakości dźwięku. Jeśli zależy Ci na dobrym komforcie słuchania muzyki z czarnych płyt, to przygotuj się na wydatek od około 1000 złotych wzwyż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.