Dlaczego nie należy kupować używanego fotelika samochodowego dla dziecka?

Piotr Kowalczyk
01.07.2022

Foteliki samochodowe, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, obiektywnie są drogie. Szczególnie dotyczy to fotelików z popularnych grup 0-18 i 18-36 kg, które potrafią kosztować grubo powyżej 2000 złotych. Nic dziwnego, że wielu rodziców zaciska pasa i decyduje się na zakup używanego fotelika. To nie jest niestety najlepszy pomysł, a kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Nie znasz przeszłości fotelika

Każdy renomowany producent fotelików twierdzi, że jego produkt należy wymienić już w momencie zderzenia z prędkością przekraczającą 10 kilometrów na godzinę. Wystarczy więc byle stłuczka, aby nastąpiła konieczność zakupu nowego fotelika (dlatego ubezpieczyciele coraz częściej oferują polisy obejmujące ochroną również foteliki dziecięce).

Ocenienie, czy dany fotelik nie uczestniczył w wypadku, jest bardzo trudne i poradzi sobie z tym wyłącznie ekspert. Dlatego zakup używanego fotelika wiąże się z tak dużym ryzykiem. Wyjątek stanowi sytuacja, w której znamy sprzedawcę i mamy pewność, że foteli nigdy nie był uszkodzony.

Może być już mocno zużyty

To argument nie tylko estetyczny. Fotelik samochodowy, jak wszystko inne, po czasie po prostu się zużywa. Jeśli dziecko podróżowało w nim codziennie przez kilka lat, w tym w dalekich trasach, to konstrukcja z pewnością będzie już mocno nadszarpnięta.

Ciężko będzie znaleźć fotelik idealnie dopasowany do auta

W przypadku zakupu fotelika samochodowego zawsze należy kierować się dwoma kryteriami: czy fotelik dobrze pasuje do dziecka oraz do samochodu. Przymiarka jest niezbędna, dlatego najlepiej jest podjechać do sklepu stacjonarnego i sprawdzić kilka modeli.

Nie mamy takiej możliwości decydując się na zakup używanego fotelika – bierzemy to, co akurat jest dostępne i mieści się w naszym budżecie. Powstaje więc tutaj ryzyko, że dziecku w foteliku będzie niewygodnie i wystąpi problem opadającej główki podczas snu.

Fotelik kupuje się na wiele lat

Na koniec dobra rada: choć markowy fotelik z testami jest drogi, to warto pamiętać, że nie kupuje się go na chwilę. Foteliki z grupy 0-18 służą dzieciom przez około 4 lata, z kolei ta 18-36 mogą wystarczyć do 10-11 roku życia lub nawet dłużej, jeśli dziecko jest drobne. Jednorazowy wydatek rozkłada się więc na lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.