Czym są okulary szwedki?

Andrzej Winnicki
12.05.2021

Każda osoba uprawiająca pływanie, czy to amatorsko, rekreacyjnie, czy profesjonalnie, doskonale wie, że nieodzownym elementem wyposażenia pływaka są okularki. Zapewniają one wysoki komfort pływania, zapobiegają wlewaniu się wody do oczu, chronią przed podrażnieniami, a także umożliwiają swobodne widzenie. Na rynku znajdziemy najróżniejsze modele okularów, w tym popularne szwedki. Nie wszyscy wiedzą, że takie okularki pływackie mają specjalne przeznaczenie. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Okulary szwedki, czyli?

Szwedki to okulary przeznaczone dla zaawansowanych pływaków oraz wyczynowców. Korzystają z nich profesjonalni sportowcy, którzy na pierwszym miejscu stawiają niezawodność w ochronie oczu oraz szerokie kąty widzenia.

Szwedki ściśle dopasowują się do kształtu twarzy, dzięki czemu zapewniają maksymalną szczelność. Ma to jednak swoje konsekwencje: ten typ okularków pływackich jest dość niewygodny, a po dłuższym użytkowaniu powoduje nieprzyjemny ucisk i powstawania śladów wokół oczu.

To warto wiedzieć

Typowe szwedki są pozbawione silikonowej lub gumowej obwódki wokół okularów. Ich długie noszenie jest więc dalekie od komfortu.

Markowe szwedki powinny mieć możliwość perfekcyjnego dopasowania do kształtu twarzy pływaka. Dlatego producenci dołączają do nich specjalne mostki nosowe, dzięki czemu można uzyskać zadowalający komfort, a jednocześnie mieć pewność, że okularki nie przepuszczą wody.

Okulary szwedki zapewniają przy tym najlepsze kąty widzenia. Jest to bardzo ważne podczas rywalizacji, bo pozwala obserwować poczynania innych pływaków na sąsiednich torach i w ten sposób kontrolować swoją pozycję.

Komu polecamy zakup szwedek?

Szwedki zdecydowanie nie będą dobrym wyborem dla rekreacyjnych pływaków, którzy narzekaliby na niski komfort, a nawet ból skóry wokół oczu. Tutaj dużo lepiej sprawdzą się modele treningowe, wyposażone w miękką obwódkę.

To warto wiedzieć

Okulary szwedki nie są przeznaczone dla dzieci.

Naturalnymi użytkownikami szwedek są natomiast osoby pływające wyczynowo lub intensywnie trenujące, dla których priorytetem jest uzyskiwanie jak najlepszych czasów. To dobry wybór także dla pływaków uprawiających triathlon.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.