Czym kierować się przy wyborze szafki RTV?

Jerzy Biernacki
24.11.2020

Decyzja podjęta. Czas na zakup telewizora i szafki RTV, która będzie idealnie komponować się z pozostałymi meblami w pomieszczeniu, jednocześnie będąc idealnym dodatkiem do nowo zakupionego sprzętu. Różnorodność modeli: rodzajów montażu i stylów szafek pod telewizory sprawia, że każdy znajdzie taki mebel, który spełni wszystkie jego oczekiwania.

Szafki RTV - 3 główne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem

W sklepach meblowych znaleźć można różnego rodzaju szafki RTV. Najczęściej jednak spotyka się takie szafki, które są podwieszane lub stojące. W zależności od charakteru wnętrza, a także przeznaczenia mebla, wybiera się taki rodzaj szafki pod telewizor, który najbardziej wpasowuje się w gust kupującego.

Jednak zanim przejdzie się do zakupu takiego mebla, jaki nam się podoba, warto przyjrzeć się głównym trzem czynnikom, które powinny mieć pierwszeństwo podczas wyboru odpowiedniego modelu mebla.

Wymiary

Po pierwsze, wymiary. Najczęściej spotykaną wysokością szafek są takie, które posiadają 50-60 cm wysokości. Na takiej właśnie wysokość najlepiej ogląda się telewizor, który to powinien być umieszczony mniej więcej pośrodku naszego pola widzenia. Na takiej wysokości umieszcza się więc stojący telewizor lub wiesza go na ścianie odpowiadającej właśnie 50-60 cm. Drugim wymiarem, na który warto zwrócić uwagę jest szerokość szafki. Optymalna szerokość, to taka, która jest równa szerokości telewizora i ma dodatkowo 10-20 cm zapasu z każdej strony. Szafka nie może być mniejsza, niż telewizor, który wystając poza mebel wygląda nieestetycznie, a przy okazji narażony zostaje na uszkodzenia. Trzecim wymiarem jest głębokość, która powinna wynosić 30-40 cm w momencie, gdy wybrana szafka ma służyć tylko jako podstawka pod telewizor. Jeśli natomiast ma przechowywać także osprzęt, jej głębokość powinna być dostosowana do wymiarów sprzętu, który chcemy w niej przechowywać.

Funkcjonalność

Po drugie, funkcjonalność. Szafki RTV powinny spełniać swoją funkcję - być meblem nie tylko pokazowym, ale także użytecznym. Musi mieć miejsce, gdzie zostaną schowane kable. W przypadku wiszącego telewizora, warto odpowiednio wcześniej zadbać o możliwość wpuszczenia kabli w ścianę lub zakup organizera doczepianego do ściany, dzięki któremu kable można połączyć w jedną wiązkę, co zapobiegnie ich chaotycznemu zwisaniu. Warto także przemyśleć położenie szafki tak, by nie kolidowała ona z gniazdkiem czy listwą przypodłogową, w przypadku szafek stojących. Dobrze, aby szafka pod telewizor posiadała miejsce do przechowywania, gdzie schowamy przedmioty, które chcemy mieć pod ręką, wyeksponowany lub skryty. W tym celu warto wybrać szafkę z szufladami, półkami lub zarówno jednym, jak i drugim rozwiązaniem.

Bezpieczeństwo

Po trzecie, bezpieczeństwo. Meble RTV powinny posiadać odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu zapobiega się przegrzewaniu sprzętu, a co za tym idzie - jego psucia się. Między górnym blatem, a sprzętem na nim postawionym lub podwieszonym powinno zachować się 2-3 cm odległości.

Rodzaje szafek RTV

Decydując się na zakup szafki pod telewizor, mamy bardzo różnorodny wybór. Rodzajów takich mebli jest wiele: zasuwane, wiszące, stojące na kółkach, meblościanki pod telewizor. To, jaki rodzaj szafki wybierzesz, zależy od tego, jaki styl preferujesz.

Także w stylach szafek można zaszaleć. W ofercie sklepu https://vivaldimeble.pl/pl/112-szafki-rtv znaleźć można modele nowoczesne, eleganckie, minimalistyczne, loftowe czy skandynawskie. Oczywiście rodzajów szafek RTV jest o wiele więcej, a wybór jest nieograniczony. W przypadku nowoczesnych szafek pod telewizor można zaobserwować trend, którym jest podświetlenie LED: całych szafek, półek czy frontów. Takie rozwiązanie z pewnością przyciąga uwagę i nadaje bardzo klimatyczny charakter pomieszczeniu.

Natomiast ci, którzy wolą klasykę, mogą zdecydować się na drewno czy fornir, które z pewnością nadadzą przytulnego charakteru wnętrzu. Ci, którzy lubią innowacje i nietypowe wybory mogą zwrócić swoją uwagę na szafki RTV wykonane ze szkła. Niezależnie od wyboru warto dobierać taki mebel pod telewizor, który będzie tworzył spójny wystrój z pozostałymi meblami w danym pomieszczeniu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.