Czy wciąż warto kupić fotelik mocowany na pasy?

Maciej Piwowski
26.09.2022

Tytułowe pytanie jest jak najbardziej zasadne w kontekście tego, że na rynku dominują dziś foteliki samochodowe z systemem ISOFIX. To bardzo wygodny mechanizm mocowania fotelika, z którego jednak nie wszyscy rodzice mogą skorzystać. Zakup fotelika mocowanego na pasy nadal jest całkiem niezłym pomysłem, a najważniejsze argumenty sprawdzisz w naszym poradniku.

Uniwersalność

Najważniejszą zaletą fotelików samochodowych na pasy jest to, że można je montować w każdym samochodzie posiadającym pasy bezpieczeństwa. To istotna przewaga w porównaniu z fotelikami na ISOFIX, które nie wchodzą w grę w przypadku rodzin posiadających starszy model samochodu, bez tego wygodnego systemu mocowania.

Fotelik na pasy zamontujemy zarówno w aucie z salonu, jak i w 25-letnim staruszku. W dodatku istnieje tutaj mniejsze ryzyko, że fotelik nie będzie pasować do kanapy samochodu, powodując np. niesławne opadanie dziecięcej główki w czasie snu (przy montażu pasami łatwiej jest wyregulować pozycję fotelika).

Mocowanie na pasy jak najbardziej jest bezpieczne

Wiele osób ma obawy, czy uda im się zamontować fotelik mocowany na pasy w taki sposób, aby zapewniał dziecku maksimum bezpieczeństwa. Spokojnie: jeśli zrobi to wykwalifikowany pracownik sklepu lub silny mężczyzna zgodnie z instrukcją, to nie trzeba się niczym martwić. Paradoksalnie mocowanie na pasy może być nawet bezpieczniejsze, ponieważ eliminujemy ryzyko wyrwania mocowania ISOFIX podczas silnego uderzenia.

Niższa cena fotelika

Niezaprzeczalną zaletą fotelików samochodowych mocowanych na pasy jest to, że kosztują mniej niż ich odpowiedniki z systemem ISOFIX. To ważna podpowiedź dla rodziców, którym zależy na wysokim poziomie bezpieczeństwa, natomiast jednocześnie dysponują ograniczonym budżetem na zakup fotelika.

Zawsze lepiej jest kupić tańszy, atestowany fotelik mocowany na pasy niż ten z systemem ISOFIX, który nie przeszedł żadnych testów zderzeniowych i w zasadzie nic o nim nie wiadomo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.