Czy warto kupować oryginalne tusze do drukarek HP?

Mariusz Siwko
23.12.2020

Drukarki atramentowe to popularne sprzęty do domowego użytku. Znaleźć można je również w biurach. Świetnie spisują się one do drukowania zdjęć, grafik, oferują również wysoką jakość druku przy tekstach. Drukarki atramentowe rekomendowane są wszędzie tam, gdzie drukuje się sporadycznie. Mają one wiele zalet i jedną wadę – konieczne jest wymienianie w nich tuszu. Ich zakup to często kosztowny wydatek, dlatego wiele osób zastanawia się nad stosowaniem zamienników. Czy są one bezpieczne dla sprzętu?

Tusz oryginalny czy zamienniki?

W drukarkach atramentowych tusze trzeba wymieniać raz na miesiąc. Jeszcze częstszych wymian należy dokonywać, jeśli sprzęt jest znacznie eksploatowany, wtedy to wymiany potrzebne są nawet kilka razy w miesiącu. Z racji, że tusze do drukarek HP czy innych są drogie, wiele osób z chęcią sięga po zamienniki. Pozwalają one pomóc odciążyć budżet, a jednocześnie zagwarantować dobrą jakość druku. Niestety nie zawsze tak jest. Szukając oszczędności, często sięgamy po najtańsze zamienniki na rynku. Te w najlepszym wypadku przełożą się na niższą jakość druku i wydajność tuszu, w najgorszym uszkodzą sprzęt. Dlatego trzeba pamiętać, że zamienniki tuszów nie są złe, ale oryginały dają super efekt. Jeśli tylko budżet na to pozwala, warto postawić na oryginalne tusze, czyli produkowane przez tę samą markę, która wprowadziła urządzenie na rynek.

Wady i zalety zamienników

Niewątpliwą zaletą zamienników jest ich cena. Potrafią one być nawet o połowę tańsze niż oryginalne tusze do drukarek. Zamienniki pozwalają więc na znaczne oszczędności, szczególnie kiedy tusze wymienia się często. Niska cena oznacza jednak, że zamienniki oznaczają też niższą jakość. Ta przekłada się przede wszystkim na wydruk. Stosując zamienniki zamiast oryginalnych tuszów do drukarki HP, można zauważyć niewłaściwe odtwarzanie kolorów czy różnobarwne kreski na grafikach – jakość nie jest więc najlepsza. Minusem stosowania zamienników jest też wydajność wkładu. Często tańsze tusze są mniej efektywne. Warto też zaznaczyć, że nie zawierają one w swoim składzie specjalnej substancji chemicznej, która zapobiega wysychaniu atramentu i blokowaniu głowic, przez co też mogą się one przyczynić do częstych awarii sprzętu. Do nich najczęściej dochodzi, jeśli zamienniki wkłada się do drukarki, z której mało się korzysta. Wtedy tusz – zamiennik wysycha i zatyka głowice, uniemożliwiając dalsze drukowanie lub wylewa się do wnętrza sprzętu.

Wady i zalety oryginalnych tuszy do drukarek

Chociaż oryginalne tusze do drukarek nie są najtańsze, to mają swoje liczne zalety. Wśród tych najważniejszych wymienić należy niezawodność, wydajność, wysoką jakość wydruku. Sięgając po tusze do drukarek HP dla sprzętu tego samego producenta, zyskuje się pewność, że będą one idealnie pasowały do urządzenia. Dzięki temu jego awaria będzie praktycznie niemożliwa. Zaletą stosowania oryginałów jest także to, że ewentualna usterka zawsze będzie mogła być naprawiona w ramach gwarancji – niektórzy producenci drukarek zastrzegają sobie bowiem prawo do jej zerwania, jeśli używane będą zamienniki.

Firmowe tusze do drukarek HP włożone do sprzętu Hewlett Packard gwarantują również wysoką jakość wydruku. Na zdjęciu lub grafice pojawią się żywe kolory, tusz nie będzie się rozmywał czy powodował nieestetyczne plamy. Jeśli chce się więc drukować perfekcyjne obrazy, zainwestowanie w oryginały jest niemal obowiązkiem.

Czemu warto kupić oryginalny tusz do drukarek HP, Hewlett Packard?

Nie ma wątpliwości, że oryginały są dużo droższe od zamienników. Płacąc jednak wyższą cenę, uzyskuje się wiele korzyści. Dobra jakość wydruku, bezpieczeństwo, brak awarii sprzętu czy wysoka wydajność to tylko kilka z najważniejszych zalet, jakie zapewniają tusze do drukarek HP. Na tę nie można liczyć, sięgając po zamienniki, które choć tańsze, mają gorsze parametry.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.