Czy warto kupić własny sprzęt narciarski? A może lepiej wypożyczać?

Piotr Kowalczyk
13.02.2019

Narciarstwo to jeden z najfajniejszych sportów, który można uprawiać czysto rekreacyjnie. Do niedawna uchodził za zarezerwowany dla „elity”, jednak dziś na krótki wypad w góry mogą sobie pozwolić nawet średnio zamożne osoby. Największym kosztem jest oczywiście zakup sprzętu narciarskiego. Czy rzeczywiście warto go ponosić? Może lepszym pomysłem będzie skorzystanie z oferty wypożyczalni?  Pomagamy w podjęciu decyzji!

Własny sprzęt to duża wygoda

Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Dysponując własnym sprzętem nie musisz się przejmować, czy na miejscu znajdziesz wypożyczalnię – w dodatku znajdującą się blisko stoku, co zaoszczędzi Ci dźwigania ciężkich nart i butów.  Jesteś też w 100% niezależny: możesz jeździć tam, gdzie Ci się podoba i swobodnie zmieniać stoki.

Nie zapominajmy o oszczędności czasu. W przypadku osób, które mogą sobie pozwolić na zaledwie kilkudniowy wypad na narty, posiadanie własnego sprzętu jest dużym atutem, ponieważ mogą wyskoczyć na stok praktycznie prosto z samochodu.

Kolejną zaletą posiadania własnego sprzętu narciarskiego jest higiena. Nie wszyscy potrafią się przemóc, by założyć buty narciarskie, z których wcześniej korzystały dziesiątki czy setki innych osób. Własny sprzęt z reguły jest też bardziej zadbany i znacznie lepiej dopasowany do narciarzy – dotyczy to zwłaszcza butów, które odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Pamiętaj, że to nie jest długoletnia inwestycja

Mogłoby się wydawać, że zakup sprzętu narciarskiego jest uzasadniony ekonomicznie, ale to nie do końca prawda. Weźmy pod uwagę, że narty trzeba regularnie wymieniać – w przypadku dobrze jeżdżących narciarzy, którzy preferują agresywny styl, częstotliwość wymiany desek wynosi 4-5 sezonów. Do tego dochodzą nam jeszcze koszty serwisowania nart, które powinny być co roku naostrzone i nasmarowane (koszt to około 50-60 złotych).

W tym kontekście wypożyczanie nart jest zwyczajnie tańsze. Komplet (buty i narty) można wypożyczyć za około 50 złotych za dobę. Jeśli wyjazd trwa 7 dni, z czego 6 dni spędzimy na stoku, to za wypożyczenie zapłacimy 300 złotych. Tymczasem koszt zakupu nart i butów, nawet podstawowych modeli, to minimum 1400-1500 złotych. Jak łatwo policzyć, inwestycja we własny sprzęt zwróciłaby się dopiero po 5 latach, a więc akurat wtedy, gdy przyjdzie czas na wymianę nart.

Wypożyczalnie: idealny wybór dla początkujących

Z oferty wypożyczalni sprzętu narciarskiego powinny skorzystać osoby, które dopiero mają zamiar nauczyć się jeździć na nartach. W takiej sytuacji nie ma sensu od razu inwestować we własny sprzęt. Po pierwsze: istnieje ryzyko uszkodzenia nart czy wiązań (częste upadki). Po drugie: nie wiadomo jeszcze, jaki styl będzie preferować narciarz (szerokie czy krótkie skręty, jazda po lodzie czy miękkim śniegu etc.).

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego jest również optymalnym wyborem dla dziecka, które wciąż rośnie. Nie ma sensu w wydawaniu sporych pieniędzy na buty i narty, które w następnym sezonie będą już po prostu za małe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.