Czy warto kupić spalinowy odkurzacz do liści?

Andrzej Winnicki
10.11.2022

Zakup spalinowego odkurzacza do liści rozważa większość właścicieli ogrodów, zwłaszcza takich, w których znajdują się drzewa i krzewy liściaste. Rzeczywiście, jesienna walka z ogromną ilością liści może być bardzo czasochłonna, męcząca i przypominać syzyfową pracę (odnosi się wrażenie, że liści stale przybywa). Czy zatem warto zainwestować w spalinowy odkurzacz? Pod kilkoma względami na pewno tak, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Zalety spalinowego odkurzacza do liści

Można wyróżnić dwie podstawowe zalety takiego sprzętu. Pierwszą jest oczywiście wygoda – brak kabla gwarantuje pełną swobodę w poruszaniu się po terenie, który chcemy odkurzyć z liści.

Drugą zaletą spalinowego odkurzacza jest moc, która gwarantuje skuteczne usuwanie nawet wilgotnych i małych liści. Tego nie zapewni żadna dmuchawa elektryczna, nie wspominając już o modelach akumulatorowych.

To kosztowna inwestycja

Ile kosztuje spalinowy odkurzacz do liści? To oczywiście zależy od marki producenta oraz parametrów urządzenia. Na domowe potrzeby w zupełności wystarczy dmuchawa z silnikiem o mocy 1 KM, którą można kupić już za około 700-800 złotych. Spalinowa wersja jest więc około dwukrotnie droższa od elektrycznej czy akumulatorowej.

Pamiętajmy również, że sam zakup odkurzacza to nie koniec inwestycji. Wskazane jest również wyposażenie się w nauszniki i okulary ochronne.

Odkurzacz ma sens w dużych ogrodach

Czy zatem warto kupić spalinowy odkurzacz do liści? Tak, ponieważ jest to urządzenie, które bardzo ułatwia prowadzenie prac porządkowych w ogrodzie. Można je wykorzystać nie tylko do usuwania liści z trawnika, ale również z podjazdu, chodników etc. Odkurzacz z funkcją dmuchawy świetnie sprawdzi się też do zamiatania utwardzonych powierzchni, włącznie z tarasem.

Z drugiej jednak strony zalety wariantu spalinowego docenią przede wszystkim właściciele dużych ogrodów i działek. Do zadbania o powierzchnię do około 500 metrów kwadratowych w zupełności wystarczy dmuchawa elektryczna/akumulatorowa, a w jeszcze mniejszych ogrodach niezastąpione są narzędzia ręczne – grabie i szczotka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.