Czy warto kupić samochód z napędem elektrycznym? Argumenty na TAK

Antoni Kwapisz
27.07.2020

Samochód z napędem elektrycznym to temat, który nadal budzi sporo kontrowersji. Jedni są wielkimi fanami tej technologii, inni natomiast twierdzą, że to się nie opłaca (wysoka cena zakupu) i nie ma nic wspólnego z motoryzacją. Abstrahując od argumentów emocjonalnych warto natomiast przytoczyć te, które jak najbardziej uzasadniają zakup „elektryka”. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Jazda buspasem

W zatłoczonym mieście: rewelacja. Buspasy są sposobem na to, aby pojazdy komunikacji miejskiej nie tkwiły w korkach. Polskie samorządy bardzo chętnie w nie inwestują. Warto zatem wiedzieć, że samochody z napędem elektrycznym również mogą korzystać z buspasów, co jest ogromnym udogodnieniem.

Darmowe parkowanie w centrum

Jeśli pracujesz w centrum miasta lub często musisz się tam zapuszczać, to na pewno dobrze wiesz, jak kosztowne jest zostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Samorządy konsekwentnie podnoszą opłaty, aby zachęcić kierowców do przesiadki do komunikacji miejskiej. Nie dotyczy to natomiast właścicieli pojazdów z napędem elektrycznym, które w strefie parkują za darmo.

Coraz gęstsza sieć ładowarek

Jeszcze kilka lat temu sens posiadania samochodu elektrycznego można było łatwo podważyć podając argument o zbyt małej liczbie stacji ładowania. Obecnie nie stanowi to już wielkiego problemu. Ładowarki pojawiają się na nowych osiedlach domów, pod marketami, urzędami, w strefach płatnego parkowania, a nawet na autostradach.

Możliwość „tankowania” w domowym garażu

Jeśli masz własny garaż, a do tego jeszcze instalację fotowoltaiczną do produkcji własnego prądu ze słońca, to posiadanie samochodu z napędem elektrycznym może być dla Ciebie wyjątkowo opłacalne. Odpada Ci konieczność szukania ładowarek w mieście. Biorąc pod uwagę, że przeciętny zasięg na jednym ładowaniu wynosi około 250-300 kilometrów, może się okazać, że będziesz uzupełniać energię w bateriach raz na kilka dni. To super wygodne.

Ekologia

Jeśli argumenty ekologiczne mają dla Ciebie znaczenie, to z pewnością powinieneś rozważyć zakup samochodu z napędem elektrycznym. Jest to pojazd bezemisyjny, czyli nie produkuje on żadnych szkodliwych spalin. Elektromobilność może być skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problemem smogu w miastach.

Świetne przyspieszenie, wysoki komfort jazdy

Jazda samochodem z napędem elektrycznym jest bardzo przyjemna, ponieważ maksymalny moment obrotowy jest dostępny w pełnym zakresie obrotów – już od startu. Takie auta charakteryzują się więc rewelacyjnym przyspieszeniem, są zwinne i zwyczajowo wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, a do tego poruszają się po drogach niemal bezszelestnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.