Czy warto kupić drugi komplet kół do samochodu? Argumenty na TAK

Marek Szydełko
28.01.2022

W polskich warunkach klimatycznych sezonowa zmiana opon jest standardem. I choć coraz więcej właścicieli aut decyduje się na zakup opon całorocznych, to jednak trudno wyrokować, że jest to rozwiązanie idealne. Mieszkając w śnieżnych regionach Polski czy często jeżdżąc w trasy warto mimo wszystko zmieniać opony na zimowe. Pewnym kompromisem może być tutaj zakup drugiego kompletu kół, co pozwoli Ci zmieniać je we własnym zakresie, w zależności od sezonu. Dlaczego warto się na to zdecydować? Poznaj najważniejsze argumenty na TAK.

Na dłuższą metę to może się opłacić

Wiele zależy tutaj od dwóch czynników, czyli ceny zakupu drugiego kompletu kół oraz ceny sezonowej wymiany ogumienia. Załóżmy, że uda Ci się kupić dodatkowe koła za 1000 złotych. U wulkanizatora zostawiałeś do tej pory 300 złotych rocznie (150 złotych za każdą wymianę opon).

Oznacza to, że inwestycja w drugi komplet kół zwróci Ci się w czwartym roku ich użytkowania. Biorąc pod uwagę, że nowe opony można śmiało eksploatować przez około 5-6 lat (przy standardowym przebiegu około 15000 kilometrów rocznie), to taki zakup rzeczywiście będzie opłacalny.

Unikasz kolejek do zakładów wulkanizacyjnych

Dla wielu właścicieli samochodów jest to najważniejszy argument przemawiający za zakupem drugiego kompletu kół. Rzeczywiście, kolejki do zakładów wulkanizacyjnych potrafią być frustrujące. Wynika to z tego, że większość kierowców odkłada decyzję o wymianie opon na ostatnią chwilę, czyli na czas, gdy już spadnie śnieg lub zrobi się bardzo ciepło. Mając drugi komplet kół nie musisz się tym przejmować.

Zmieniasz koła wtedy, kiedy chcesz

Terminu wymiany kół na te z oponami letnimi czy zimowymi nie wyznacza Ci wulkanizator – robisz to wtedy, gdy jest Ci wygodnie. Przykładowo: na początku listopada masz wolny weekend i wiesz, że w przeciągu najbliższych tygodni zrobi się znacznie chłodniej, co wymusi wymianę opon na zimowe. Możesz na to zareagować z wyprzedzeniem i przełożyć koła samodzielnie, co nie jest ani trudne, ani szczególnie męczące.

Co więcej: mając drugi komplet kół możesz zwlekać z przekładką do ostatniej chwili, ponieważ nie jesteś uzależniony od terminów w zakładzie wulkanizacyjnym. Skoro z prognozy pogody wynika, że np. następnego dnia ma spaść śnieg, to w każdej chwili jesteś w stanie zmienić koła na zimowe i po problemie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.