Czy warto kupić całe koła zimowe?

Piotr Kowalczyk
17.11.2022

W polskich warunkach klimatycznych sezonowa zmiana opon jest co najmniej wskazana. Faktem jest, że coraz więcej kierowców wybiera opony wielosezonowe, natomiast wielu z nich i tak w końcu wraca do osobnych zestawów na lato i zimę (chociażby z uwagi na lepszy komfort jazdy – opony całoroczne są bardzo głośne i niepewne przy wysokich temperaturach). Ciekawym, choć kosztownym rozwiązanie, wydaje się być zakup cały kół zimowych. Czy rzeczywiście ma to sens?

Argumenty na TAK

Posiadanie drugiego kompletu kół zimowych to na pewno bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Pomijając już koszt zakupu, dalej właściciel auta może już tylko oszczędzać – zwłaszcza, gdy zdecyduje się na samodzielną wymianę kół (to oszczędność rzędu 100-300 złotych za jedną wymianę).

Zaletą tego rozwiązania jest również niezależność. Drugi komplet kół pozwala zaplanować wymianę wtedy, gdy pasuje to właścicielowi auta – na przykład w wolną sobotę czy w niedzielę. Nie trzeba umawiać się na wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym, która może wypaść już po pierwszych opadach śniegu. Tutaj kierowca reaguje na bieżąco, co jest bardzo komfortowe.

Warto również wspomnieć o tym, że dzięki posiadaniu drugiego kompletu kół, felgi zużywają się o wiele wolniej – nie są narażone na trudy całorocznej eksploatacji. Na ten argument szczególną uwagę zwrócą osoby, które zainwestowały w bardzo efektowne i drogie felgi aluminiowe na sezon letni i nie chcą ich zniszczyć w wyniku jazdy po osolonych, brudnych drogach w okresie zimowym.

Zakup całych kół zimowych nie jest dla każdego

Taką inwestycję na pewno można odradzić tym kierowcom, którzy nie mają miejsca do przechowywania drugiego kompletu kół. O ile opony można jeszcze np. podwiesić pod sufitem w garażu czy w piwnicy, o tyle całe koła są pod tym względem dużo bardziej problematyczne.

Nie jest to również sensowne rozwiązanie w przypadku kierowców, którzy jeżdżą bardzo mało, wyłącznie po mieście, a w razie trudnych warunków pogodowych mogą bez problemu zrezygnować z odpalania samochodu. W ich przypadku optymalnym wyborem są opony wielosezonowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie