Czy gry cyfrowe są bezpieczne?

Marek Szydełko
30.08.2022

Gry cyfrowe wciąż zyskują na popularności. Głównie ze względu na wygodę - składasz zamówienie, płacisz, a po chwili otrzymujesz specjalny kod. Z drugiej strony gry pudełkowe wciąż mają swoich zwolenników, najczęściej kolekcjonerów. Chcesz w coś pograć, ale nie umiesz się zdecydować czy wybrać grę pudełkową czy cyfrową? Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań.

Gry cyfrowe zdobyły wielu fanów gamingu. Nie trzeba iść po nie do sklepu lub czekać na przesyłkę, a do tego zakupionego kodu nie można zniszczyć lub zgubić. Czy taka wersja gry jest jednak bezpieczna?

Czy gry cyfrowe są bezpieczne?

Wśród zwolenników gier pudełkowych istnieje przekonanie, że posiadanie fizycznej wersji jest bezpieczniejsze. Jako powód podają utratę dostępu do konta. Jednak w wielu przypadkach gry pudełkowe należy również zarejestrować na platformie. Co więcej, kupując wersję cyfrową gry nabywasz licencję, dzięki czemu w przypadku awarii sprzętu nadal masz do niej dostęp. Dodatkowo możesz zapisać swoje postępy na dysku twardym lub w chmurze. 

Mam już kod do gry cyfrowej - co dalej?

Nabywając grę cyfrową zyskujesz licencję na ściągnięcie danej gry, którą pobierasz za pomocą specjalnego programu (downloadera) lub za pośrednictwem zewnętrznej platformy. Coraz więcej osób korzysta z serwisów typu: Steam (Valve Corporation), Origin (Electronic Arts), GOG (CD Projekt), Epic Games Store lub uPlay (Ubisoft). Za ich pośrednictwem można łatwo pobrać gry. Jakie są najpopularniejsze platformy?

Epic Games Store (Epic Games)
Epic Games Store to platforma należąca do Epic Games. Firma ta zdobyła popularność dzięki grze Fortnite.

GOG (CD Projekt)
To polska platforma należąca do spółki CD Projekt, znanej z takich gier jak: Wiedźmin czy Cyberpunk 2077. Oprócz nowości serwis ten oferuje sporą bazę gier z lat 80. i 90. 

Origin (Electronic Arts)
Platforma Origin oferuje gry wyprodukowane przez Electronic Arts (EA), takie jak: The Sims 4 czy FIFA

Steam (Valve Corporation)
To platforma z opcją Steam Cloud, dzięki której można zachować zapisany stan gry bez obciążania pamięci. Dodatkowo użytkownicy mogą za jej pośrednictwem komunikować się podczas gry za pośrednictwem czatu. Valve Corporation zawdzięcza popularność grze Counter-Strike.

uPlay (Ubisoft)
Serwis uPlay został założony przez firmę Ubisoft. Na platformie można znaleźć głównie gry założyciela.

Zalety i wady gier cyfrowych:

  • Szybka instalacja i możliwość natychmiastowego przystąpienia do gry.
  • Częste okazje cenowe.
  • Łatwa instalacja i możliwość ponownego pobrania w przypadku awarii sprzętu.
  • Oszczędność miejsca - coś dla miłośników minimalizmu.
  • Jeśli masz słabe łącze pobieranie gry może się przeciągnąć. Zwróć także uwagę na to, czy laptop lub komputer stacjonarny spełnia wymogi sprzętowe.

Zalety i wady gier pudełkowych:

  • Gry pudełkowe spodobają się kolekcjonerom, którzy lubią podziwiać swoje kolekcje. Dużym plusem jest jakość wykonania gier pudełkowych, często są bardzo estetycznie wydane, a do tego zawierają dodatki np. katalog postaci. 
  • Gry pudełkowe nie wymagają aż tak dobrego łącza jak ich cyfrowe odpowiedniki.
  • Pudełka zajmują sporo miejsca na półce.
  • Jeśli zamawiamy grę pudełkową przez Internet, musimy jeszcze poczekać na jej dostarczenie lub samemu ją odebrać ze sklepu.

Kupując gry cyfrowe zyskujesz przede wszystkim czas i miejsce. Czas oczekiwania na rozpoczęcie nowej przygody to jedynie kilkadziesiąt minut. Dzięki możliwości przechowywania gier cyfrowych w chmurze nie musisz martwić się o miejsce na dysku, a do tego możesz pobierać je na inne urządzania. Jak widzisz, gry cyfrowe mają wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie