Czy Allegro dyskryminuje osoby niepełnosprawne?

Piotr Kowalczyk
10.10.2022

"Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność - nieuzasadnione różnicowanie sytuacji lub praw, które dotyka osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności; nierówne traktowanie, prawnie nieusprawiedliwione i nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami. Każde tego typu działanie stanowi pogwałcenie podstawowych praw i wolności danego człowieka". Źródło https://www.gov.pl/web/rownetraktowanie/dyskryminacja-ze-wzgledu-na-niepelnosprawnosc

Czego dotyczy problem: 
Allegro nie umożliwia zwrotu towaru osobom niepełnosprawnym na tych samych prawach co pełnosprawnym. Osoba niepełnosprawna ruchowo nie może skorzystać z bezpłatnego zwrotu towaru w ramach usługi Allegro Smart – screen ze strony:

allegro osoby niepełnosprawne wysyłka


Dla opcji "Poczta Polska" oraz "DPD Pickup" wymagana jest wizyta w placówkach, co jest niemożliwe dla wielu osób należącej grupy osób niepełnosprawnych ruchowo

W korespondencji z Allegro (Od: "Allegro Kontakt") otrzymałem informacje:

"Przede wszystkim chcę Pana zapewnić, że ta sytuacja nie wynika z mojej złej woli tylko z regulaminu usługi Allegro Smart, której jako Serwis musimy się trzymać."

Nie uważam za słuszne zasłanianie się wadliwym regulaminem. Wadliwość regulaminu nie tłumaczy niczego, wskazuje tylko wyłącznie na ...  wadę w regulaminie, który dopuszcza dyskryminacje ze względu na niepełnosprawność. 

Jak nie wiadomo o co chodzi ... Czy chodzi o pieniądze? Możemy zadać sobie pytanie o ile wzrosłyby koszty, gdyby to kurier przyjeżdżał po towar - w stosunku do kosztów, gdy zostajemy zmuszeni do dostarczenia towaru do siedziby/oddziału danej firmy kurierskiej? Trudno ocenić, natomiast porównując (na stronie furgonetka.pl, dnia 08.10.2022) dostarczenie paczki do punktu stacjonarnego firmy spedycyjnej vs odbiór paczki przez kuriera różnice są: 

  • DHL POP: 0 zł
  • DPD: 0 zł
  • Pocztex: 4,55 zł

Czy ramach takich różnic opłaca się utrudniać funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz różnicować ich prawa względem pełnosprawnych? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć Allegro.

A jakakolwiek byłaby odpowiedź, nie zmieni to faktu, że różne prawa i możliwości dla osób niepełnosprawnych vs pełnosprawnych to według mojej opinii "działanie stanowiące pogwałcenie podstawowych praw i wolności danego człowieka". 

Nie zapominajmy też o osobach starszych, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności - ale dostarczenia towaru do punku zwrotu może przekraczać ich możliwości.


Ps.
Wysłałem jeszcze informacje do biura prasowego prasa@allegro.pl, Data 08.10.2022 11:36:07 i czekam na odpowiedź na moją opinię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie