Czas zdalnej nauki. Co kupić, aby zapewnić dziecku komfortowe warunki?

Piotr Kowalczyk
07.12.2020

Zdalna nauka nie jest idealnym rozwiązaniem i na pewno nie zastąpi pobytu w szkole – szczególnie z punktu widzenia młodszych uczniów. Skoro jednak nie ma innego wyjścia, to przynajmniej powinniśmy zadbać o komfortowe warunki dla dziecka. Kilka godzin spędzonych przed komputerem daje się we znaki, dlatego radzimy, aby rodzice zainwestowali w rzeczy realnie zwiększające wygodę pociechy, a także umożliwiające jej aktywne uczestniczenie w lekcji online. Wiąże się to oczywiście z wydatkami, natomiast warto poszukać używanych sprzętów – chociażby w sklepach oferujących komputery poleasingowe. Gotową listę przydatnych akcesoriów znajdziesz w naszym poradniku.

Monitor zewnętrzny

Bardzo zwiększa komfort nauki zdalnej, ponieważ dziecko może trzymać głowę prosto, nie jest pochylone tak, jak podczas korzystania z laptopa, ma do dyspozycji większy ekran i lepiej widzi nauczyciela. Porządny, używany monitor zewnętrzny o przekątnej 24 cali (wystarczający do nauki zdalnej) można kupić za około 250-300 złotych. Podłączymy go do laptopa za pomocą kabla HDMI.

Kamerka internetowa

Nawet jeśli laptop ma wbudowaną kamerkę, to po zastosowaniu monitora zewnętrznego warto będzie dokupić jeszcze osobną kamerkę internetową. Nie jest to wysoki koszt, bo całkiem niezły sprzęt (nowy) da się spokojnie kupić za około 100 złotych. Taka kamerka zagwarantuje dużo wyższą jakość obrazu oraz dźwięku (jeśli ma wbudowany mikrofon).

Słuchawki z mikrofonem

Będą nieocenione w sytuacji, gdy dziecko uczy się zdalnie w pomieszczeniu ogólnodostępnym, np. w salonie czy w kuchni, a w tym samym czasie w domu pracuje jedno z rodziców. Dzięki dopasowanym do wieku dziecka słuchawkom z mikrofonem znacząco poprawi się komfort nauki online. Pociecha będzie dobrze słyszeć nauczyciela i sama będzie przez niego dobrze rozumiana. Porządne słuchawki z mikrofonem (nowe) bez trudu można kupić za około 50 złotych.

Rolety okienne

Słońce wpadające do pokoju przez okno i odbijające się w monitorze fatalnie wpływa na komfort pracy przed komputerem. Może również powodować, że dziecko nie będzie dobrze widziane w kamerce internetowej. Dlatego jeśli jeszcze nie korzystacie z rolet okiennych, to teraz warto w nie zainwestować – najprostsze roletki kosztują około 25 złotych za sztukę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.