Co musisz kupić do zabezpieczenia placu budowy?

Mateusz Nowak
04.05.2020

Jeśli jesteś wykonawcą inwestycji budowlanych, na przykład masz firmę świadczącą usługi kompleksowej budowy domów, to na pewno wiesz, że do Twoich obowiązków może należeć również zabezpieczenie placu. Leży to w interesie zarówno inwestora, jak i wykonawcy, który przecież nie może sobie pozwolić na to, by doszło do kradzieży materiałów, narzędzi czy dewastacji efektów jego pracy. Co zatem należy kupić do zabezpieczenia placu budowy? Kilka podstawowych przedmiotów wymieniamy w naszym poradniku.

Tablica informacyjna

Teoretycznie powinien o nią zadbać inwestor, ale jeśli tego nie zrobił lub to Ty jesteś inwestorem (budujesz dom z myślą o jego sprzedaży), to musisz się tym zająć we własnym zakresie. Obowiązek umieszczenia tablicy informacyjnej w widocznym miejscu na placu budowy wynika z przepisów. Na tablicy podajemy podstawowe informacje na temat inwestycji, wykonawcy, kierownika budowy, znajdują się na niej również numery alarmowe.

Ogrodzenie na czas budowy

Nie musi to być od razu typowe ogrodzenie budowlane, najczęściej wykonane z blachy falistej. W przypadku mniejszych inwestycji, jak budowa domu jednorodzinnego, w zupełności wystarczy siatka leśna przymocowana do drewnianych słupków. Zabezpiecza ona plac przed zwierzętami, rozwiewaniem śmieci po okolicznych polach, a dodatkowo pełni funkcję prewencyjną, ograniczając ryzyko kradzieży.

Tablice ostrzegawcze

Często się o nich zapomina, tymczasem warto w nie zainwestować, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa na placu budowy. Przykładowo: na etapie wykonywania fundamentu czy przekopów pod instalacje należy umieścić tablicę informującą o głębokich wykopach. Jeśli plac budowy jest monitorowany, warto zastosować tablicę ostrzegawczą z symbolem kamery, która zadziała prewencyjnie.

Kontener, garaż

Akurat tych elementów wyposażenia placu budowy nie trzeba kupować, bo można je z powodzeniem wynająć. Jeśli jednak realizujesz podobne inwestycje zawodowo, to na dłuższą metę bardziej opłacalny może być zakup np. używanego kontenera. Nie zawsze można liczyć na to, że zapewni go inwestor, lepiej więc zadbać o to we własnym zakresie. Kontener czy blaszany garaż przyda się do przechowywania materiałów, które nie mogą być narażone na działanie wilgoci lub mogłyby stać się łakomym kąskiem dla złodziei. W porządnym kontenerze można też przechowywać narzędzia (byle nie elektryczne) potrzebne do codziennej pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.