Co kupić, gdy w samochodzie nie ma klimatyzacji?

Mateusz Nowak
05.08.2020

Klimatyzacja jest dziś standardowym wyposażeniem samochodu, ale nie zapominajmy, że po polskich drogach nadal jeżdżą tysiące aut pozbawionych tego przydatnego elementu. Ich właściciele radzą sobie z upałem, jak tylko mogą, wpadając na coraz ciekawsze pomysły. Gdy samo otwarcie szyb nie wystarcza, pojawia się potrzeba sięgnięcia po inne rozwiązania. Jakie? Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku. Sprawdź, co warto kupić do samochodu, gdy nie ma w nim klimatyzacji.

Osłona termiczna na szybę

Tak, chodzi o tę „folię”, którą wielu kierowców zakłada zaraz po zaparkowaniu samochodu w słońcu. Kładzie się ją na desce rozdzielczej i przyczepia do szyby czołowej specjalnymi przyssawkami. Choć może się to wydawać śmieszne, to w rzeczywistości jest bardzo skuteczne, umożliwiając obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu o dobrych kilkanaście stopni. Pamiętaj tylko, aby przewidzieć, czy po kilku godzinach słońce nie zacznie operować np. od strony tylnej szyby.

Pokrowiec na karoserię

To opcja szczególnie polecana tym kierowcom, którzy codziennie zostawiają samochód w pełnym słońcu na 8-10 godzin i idą do pracy. Pokrowiec, choć nie wygląda szczególnie estetycznie, zabezpiecza karoserię przed nadmiernym nagrzewaniem się, tym samym obniżając temperaturę wewnątrz pojazdu. Założenie pokrowca zajmuje kilka chwil – radzimy wybrać taki, który jest przeznaczony do konkretnego modelu pojazdu.

Wiatraczek zasilany z gniazdka zapalniczki

Prosty i zadziwiająco skuteczny sposób na to, aby jakoś przetrwać jazdę w upale. Pewnie, że można otworzyć szyby, ale nie każdy się na to zdecyduje w obawie przed przewianiem. Nie będzie to również wchodzić w grę w sytuacji, gdy na tylnej kanapie podróżują dzieci. Wiatraczek rozwiązuje ten problem – wystarczy przymocować go np. do kratki wentylacyjnej i zasilić z gniazdka zapalniczki.

Folia do przyciemniania szyb

Propozycja dla tych, którzy mogą zainwestować w swój komfort nieco więcej. Przyciemnione szyby nie tylko prezentują się bardzo efektownie i poprawiają estetykę pojazdu, ale również stanowią dodatkową zaporę dla promieni słonecznych wdzierających się do wnętrza samochodu. Dzięki temu można liczyć na obniżenie temperatury w kabinie nawet o kilka stopni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.