Co kupić dziecku na roczek? Kilka ciekawych inspiracji

Remigisz Szulc
07.08.2018

W polskiej tradycji pierwsze urodziny dziecka uchodzą za szczególnie ważne. Większość rodziców organizuje z tej okazji wystawną imprezę, na którą zostają zaproszeni dziadkowie, chrzestni, a często też dalsza rodzina. Goście zawsze stają przed klasycznym dylematem: co kupić dziecku na roczek, by nie przesadzić z ceną, a jednocześnie nie narazić się na przykre, pokątne komentarze? Nasz poradnik pomoże Ci w podjęciu rozsądnej decyzji.

Nie dawaj pieniędzy!

Szczególnie, jeśli należysz do dalszej rodziny. Zwyczaj dawania pieniędzy na roczek jest zarezerwowany ewentualnie dla dziadków, choć i oni powinni raczej pomyśleć o jakimś kreatywnym prezencie. Roczek to nie chrzciny, komunia czy wesele. Popularna „koperta” może zostać źle odebrana przez rodziców, a już na pewno nie sprawi żadnej radości głównemu zainteresowanemu.

Skonsultuj swój pomysł z rodzicami

Nie ma w tym niczego złego. Roczne dziecko jest jeszcze za małe, aby określić swoje potrzeby czy marzenia, dlatego z pytaniem o preferowaną kategorię prezentu zwróć się bezpośrednio do jego rodziców. To najbezpieczniejsza i wręcz oczekiwana opcja.

Rodzice najlepiej wiedzą, co może sprawić radość ich pociesze. Nie bez znaczenia jest również fakt, że po ostatnim roku w mieszkaniu z pewnością przybyło mnóstwo zabawek, ubranek i innych akcesoriów dziecięcych. Rodzice niekoniecznie muszą więc mieć ochotę na szukanie miejsca dla kolejnych gadżetów. Mogą wprost poprosić gości, by nie kupowali dużych zabawek i trzeba to uszanować.

Jeśli nie masz stałego kontaktu z maluchem i niezbyt często bywasz w mieszkaniu jego rodziców, to konsultacja z organizatorami urodzinek jest wręcz konieczna. Chodzi przecież o to, aby nie wydać pieniędzy na przedmiot, który dziecko może już mieć. Rodzice będą również wiedzieć, jacy są ulubieni bajkowi bohaterowie pociechy. Największym koszmarem autora prezentu byłoby kupienie rzeczy, na widok której jubilat się rozpłacze.

Może prezent niematerialny?

Wybór zabawek i gadżetów edukacyjnych jest ogromny, ale my zachęcamy Cię do uruchomienia wyobraźni i znalezienia czegoś naprawdę oryginalnego. Świetnym pomysłem może być chociażby opłacenie maluchowi i rodzicom biletów do parku rozrywki, aquaparku czy do ZOO (szczególnie jeśli wiesz, że rodzina nie jest dobrze sytuowana).

Rada

Możesz sobie pozwolić na droższy wydatek? Skonsultuj z rodzicami dziecka pomysł opłacenia jakichś prywatnych zajęć, np. z rytmiki.

Najważniejszą zasadą przy wyborze prezentu na roczek jest to, aby podarunek pasował do wieku dziecka, jego umiejętności i zainteresowań. Jeśli więc wolisz postawić na klasyczną zabawkę, koniecznie sprawdź, czy będzie ona odpowiednia dla malucha i nie narazi go na potencjalne niebezpieczeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.