Co kupić dziecku, aby było bezpieczne na rowerze?

Piotr Kowalczyk
01.10.2020

Nauka jazdy na rowerze jest jednym z najbardziej emocjonujących etapów w życiu dziecka. Jest sporo nerwów (również ze strony rodzica), strachu, ale i ekscytacji. Gdy w końcu pociecha „załapie”, o co tutaj chodzi, dalsze postępy będą tylko kwestią czasu. Nie zapominajmy natomiast, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Co zatem należy kupić dziecku uczącemu się jeździć na rowerze, aby zminimalizować ryzyko urazów? Sprawdź te propozycje.

Kask

Bez niego dziecko nie powinno się nawet zbliżać do roweru, hulajnogi czy wrotek. Kask jest absolutną podstawą i nigdy na nim nie oszczędzamy. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba od razu kupować kask z najwyższej półki za 300-400 złotych. Spokojnie można znaleźć coś porządnego za mniej niż 100 złotych. Ważne, aby kask był atestowany i idealnie pasował do głowy dziecka. Należy go wymieniać, gdy tylko robi się za mały.

Ochraniacze

Niektórzy rodzice z nich rezygnują, bo „oni takich rzeczy nie mieli”. Pamiętajmy natomiast, że dziś na chodnikach czy w miasteczkach rowerowych panuje znacznie większy ruch. Chcąc zapewnić dziecku wyższy poziom bezpieczeństwa zdecydowanie warto zainwestować w dobre ochraniacze na kolana i łokcie.

Rękawiczki bez palców

Czasami w zestawie ochraniaczy znajdują się też takie na nadgarstki – wówczas można sobie darować zakup osobnych rękawiczek. Jeśli jednak takich ochraniaczy brakuje, to rękawiczki na pewno będą bardzo przydatne. Uchronią one dziecko przed otarciami wewnętrznych części dłoni, poprawią też chwyt kierownicy, co powinno ułatwić dziecku manewrowanie rowerem.

Elementy odblaskowe

Bezpieczne dziecko to widoczne dziecko, dlatego koniecznie trzeba zainwestować w elementy odblaskowe, dzięki którym pociecha będzie się z daleka wyróżniać na chodniku. Najlepsza będzie po prostu kamizelka. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie wyposażenie roweru w światełka odblaskowe oraz co najmniej jedno światło na baterie z tyłu.

Dzwonek

Dobrze jest od razu wyrabiać w dziecku nawyk korzystania z dzwonka podczas wymijania innych ludzi na chodniku czy wyprzedzania innych rowerzystów na ścieżce. Dzwonek sam w sobie jest elementem zwiększającym atrakcyjność roweru w oczach dziecka, a dodatkowo ma on oczywiście wpływ na poziom bezpieczeństwa pociechy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.