Co kupić do samodzielnego serwisowania roweru?

Jerzy Biernacki
21.11.2022

Serwisowanie roweru jest niezbędne do tego, aby móc z niego korzystać przez wiele lat, gwarantując sobie komfort i jednocześnie bezpieczeństwo jazdy. Większość właścicieli jednośladów zleca serwis profesjonalistom. Tymczasem drobne, podstawowe czynności serwisowe, można z powodzeniem wykonać na własną rękę. O ile masz odpowiednie narzędzia. Gotową listę zakupów znajdziesz w naszym poradniku.

Stojak rowerowy

To największa, ale też najważniejsza inwestycja w przydomowy warsztat rowerowy. Stojak pozwoli Ci wygodnie serwisować jednoślad, bez ryzyka porysowania ramy. Jest to wręcz niezbędny element w sytuacji, gdy planujesz np. wyregulować przerzutki czy hamulce.

Łyżki do opon

Wymiana opon w rowerze nie jest skomplikowana i śmiało można się za to zabrać samodzielnie. Aby ułatwić sobie zadanie warto użyć plastikowych łyżek. Kupisz je za kilkanaście złotych i dzięki nim nie uszkodzisz obręczy koła, a wymiana opon przebiegnie szybko i wygodnie.

Smar serwisowy

Smaru używamy głównie do zapewnienia poślizgu części ruchomych układu napędowego roweru, czyli łańcucha i zębatek. Warto zainwestować w dobrej jakości smar w sprayu, który jest wygodny w stosowaniu i pozwala precyzyjnie dawkować specyfik tam, gdzie jest on rzeczywiście potrzebny.

Czyścik do smaru

To niezbędna chemia w warsztacie każdego, kto planuje samodzielnie serwisować rower. Czyścik pozwoli Ci łatwo pozbyć się smaru z łańcucha, zębatek oraz innych elementów roweru, które muszą być idealnie czyste.

Zestaw kluczy

Trudno wskazać konkretne rozmiary kluczy, jakich możesz potrzebować do serwisowania roweru. Na pewno warto zaopatrzyć się w zestaw kluczy imbusowych, gwiazdkowych (Torx) oraz płaskich, które zawsze się przydadzą, choćby do dokręcenia siodełka, kierownicy czy wyregulowania hamulców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.