Co kupić do przechowywania opon?

Marek Szydełko
22.11.2021

Choć z roku na rok coraz więcej kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych, to jednak nadal większość z nas sumiennie zmienia ogumienie na letnie i zimowe, w zależności od pory roku. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to na pewno zastanawiasz się, jak prawidłowo przechowywać opony poza sezonem. W zupełności wystarczający będzie własny garaż, ale dodatkowo mogą Ci się przydać różnego rodzaju akcesoria. Sprawdź zatem, co warto kupić do przechowywania opon.

Worki na opony

Od tego warto zacząć, ponieważ worki pełnią ważną funkcję w przechowywaniu opon. Nie tylko chronią gumę przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego (powodującego starzenie się gumy), ale też zabezpieczają np. ściany przed brudzeniem. Radzimy zainwestować w porządne worki w nieco większym rozmiarze niż opony – dzięki temu będzie Ci łatwiej pakować w nie ogumienie.

Stojak na całe koła

Jeśli masz do dyspozycji dwa komplety kół, to najlepszym wyborem do przechowywania jednego z nich będzie specjalny stojak. Co prawda zajmuje on trochę miejsca, ale przynajmniej zyskasz pewność, że ogumienie się nie odkształci. To super sposób na utrzymanie porządku w garażu.

Haki do opon

Stary, sprawdzony i… budzący kontrowersje sposób przechowywania opon. Haki na pewno mają tę zaletę, że dzięki nim opony nie zajmują cennego miejsca na podłodze. Są również tanie i bardzo łatwe w montażu. Z drugiej jednak strony decydując się na tę metodę przechowywania musisz pamiętać, aby minimum raz w tygodniu delikatnie zmienić położenie opon, dzięki czemu nie powstaną odkształcenia.

Półka ścienna na opony

To bardzo dobra alternatywa dla haków, która rozwiązuje problem powstawania odkształceń. Taką półkę możesz kupić w Internecie za mniej niż 150 złotych. Po przytwierdzeniu jej do ściany zyskasz wygodne miejsce do przechowywania opon, ale pamiętaj o solidnym montażu (półka będzie mocno obciążona).

Czernidło

Przed włożeniem opon do worków i zostawieniem tak na wiele miesięcy warto użyć czernidła, które nie tylko poprawia estetykę, ale też chroni ogumienie przed procesami starzeniami. Takie czernidło kosztuje kilkanaście złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.