Co kupić do prawidłowego konserwowania i przechowywania nart zjazdowych?

Marek Szydełko
11.02.2024

Narciarstwo zjazdowe to najpopularniejszy sport zimowy, który szacunkowo uprawia kilka milionów Polaków. Sam zakup nart to dopiero początek wydatków. Jeśli chcesz, aby deski służyły Ci długo i bezawaryjnie, to warto o nie prawidłowo dbać. W naszym artykule omawiamy podstawowe akcesoria, w jakie należy zainwestować.

Torba do przechowywania

Na początek zainwestuj w porządną torbę, w której Twoje narty będą czekać na rozpoczęcie nowego sezonu. Torba zapewni im ochronę przed kurzem i wilgocią, co jest bardzo korzystne dla wiązań. Solidna torbę na narty kupisz za około 100 zł.

Rzepy

Praktyczne rzepy pozwalają złączyć narty i wyeliminować problem ich rozjeżdżania się, co może być przyczyną np. uszkodzenia wiązań. Rzepy kosztują dosłownie kilka złotych, a super sprawdzają się podczas przewożenia nart w boksie dachowym czy w samochodzie.

Smar/wosk na zimno

Co prawda solidne smarowanie ślizgów wymaga użycia wosku na gorąco, a to powinno się zlecić profesjonalnemu serwisowi nart, jednak do bieżącego konserwowania ślizgów wystarczy użycie smaru lub wosku na zimno. Kosztuje kilkadziesiąt złotych i wystarczy Ci na cały sezon.

Ostrzałka do krawędzi

Nie jest to może niezbędne akcesorium, natomiast jeśli chcesz na własną rękę zajmować się serwisowaniem nart, to taka ostrzałka z pewnością Ci się przyda. Użyjesz jej przed sezonem do naostrzenia i wyrównania krawędzi nart, dzięki czemu będą one lepiej skręcać i skuteczniej hamować. Pozwoli to również przedłużyć ich „życie”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie