Co kupić do firmy, aby obniżyć koszty energii?

Mateusz Nowak
17.03.2020

Energia elektryczna w Polsce stale drożeje, a to nadal nie koniec podwyżek. Szczególnie mocno odczuwają je przedsiębiorstwa, które nie mogą liczyć na żadne dopłaty czy rekompensaty. Tymczasem koszty zużycia energii stanowią bardzo istotną pozycję w budżecie niemal każdej firmy. Przykładowo: w przedsiębiorstwach produkcyjnych normą są rachunki opiewające na kilkanaście tysięcy złotych.  Czy można coś na to poradzić? Oczywiście, że tak. Sprawdź, co warto kupić do firmy, by realnie obniżyć koszty energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna

Nie ma skuteczniejszego sposobu na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna to wręcz idealne rozwiązanie właśnie dla przemysłu, ponieważ w warunkach profesjonalnych koszt instalacji zwróci się znacznie szybciej niż np. w prywatnym domu. Samo wykonanie instalacji fotowoltaicznej należy powierzyć profesjonalnej firmie, która najpierw przeanalizuje zapotrzebowanie na energię elektryczną w przedsiębiorstwie i na tej podstawie zaproponuje instalację o odpowiedniej mocy, a następnie ją wykona, przyłączy do sieci i załatwi wszystkie formalności.

Dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna zaczyna przynosić oszczędności praktycznie od ręki. Owszem, w polskich warunkach klimatycznych nie ma co liczyć na to, że zaspokoi ona potrzeby przedsiębiorstwa w 100%, ale i tak pozwoli znacząco obniżyć rachunki za energię.

Energooszczędne oświetlenie

Warto w nie zainwestować niezależnie od tego, czy ostatecznie firma zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną czy też nie. Oświetlenie to, zaraz obok maszyn i urządzeń, największy „złodziej” prądu w przedsiębiorstwie – zwłaszcza, jeśli mówimy o dużej hali magazynowej czy produkcyjnej, w której wykorzystuje się klasyczne lampy sodowe, bardzo energochłonne.

Wymiana oświetlenia na ledowe jest oczywiście kosztowna, ale także pozwala natychmiast odnotować wyraźne oszczędności na energii elektrycznej. W dodatku takie oświetlenie jest o wiele trwalsze i mniej awaryjne, co także przekłada się na optymalizację kosztów funkcjonowania firmy.

Usługa audytowa

Zakup takiej usługi jest znakomitym pomysłem, ponieważ dobrze będzie wiedzieć, co właściwie generuje największe zużycie energii w przedsiębiorstwie. Audytor sporządzi raport z zaleceniami, z którego może wynikać, że firmie np. opłaca się wymienić starą maszynę czy właśnie wspomniane oświetlenie, bo w przeciągu np. 3-4 lat taka inwestycja się zwróci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.