Co kupić, aby zapewnić sobie cień na tarasie? Popularne rozwiązania

Mateusz Nowak
02.04.2020

Spędzanie wolnego czasu na przydomowym tarasie jest bardzo przyjemne, ale tylko do czasu, aż da się na nim wytrzymać. Na nasłonecznionym tarasie w końcu robi się na tyle gorąco, że i tak trzeba z niego zejść. No chyba, że posiadamy odpowiednią ochronę przed słońcem, dającą przyjemny cień. Taki efekt można osiągnąć na różne sposoby. Sprawdź, co warto kupić, aby zwiększyć funkcjonalność swojego tarasu.

Markiza

Jest najbardziej oczywistym wyborem do zacieniania tarasu. Na rynku mamy olbrzymi wybór markiz – obsługiwanych ręcznie oraz wyposażonych w silnik elektryczny. Niewątpliwą zaletą markizy jest łatwość montażu i jej uniwersalność. W pochmurny dzień markizę można po prostu zwinąć, a gdy słońce zaczyna mocno przygrzewać, jej rozłożenie zajmuje dosłownie chwilę. Wada? Markiza niespecjalnie sprawdza się do ochrony przed deszczem, zwłaszcza nawalnym. Ponadto trzeba pamiętać o jej zwinięciu przed spodziewaną wichurą.

Zielona pergola

To świetny sposób na to, aby z jednej strony zacienić taras, a z drugiej zyskać na nim bardzo efektowny element ozdobny. Zielona pergola to najczęściej drewniana konstrukcja, po której wspinają się rośliny – na przykład winorośl, bluszcz czy róża pnąca. Wadą tego rozwiązania jest niestety jego sezonowość, co oznacza, że pergola zieleni się tylko od wiosny do jesieni. Ponadto nie wszystkim będzie odpowiadać fakt, że bujna roślinność przyciąga owady. Pamiętajmy również, że gęsto porośnięta pergola będzie zacieniać taras przez wiele miesięcy.

Trwałe zadaszenie

Najdroższa spośród wszystkich wymienionych przez nas opcji, natomiast zdecydowanie warta uwagi ze względu na fakt, że trwałe zadaszenie umożliwia również komfortowe korzystanie z tarasu w czasie deszczu. Z drugiej jednak strony jest to opcja wyłącznie dla tych, którzy chcą mieć cień na tarasie przez większą część dnia. Takiego zadaszenia nie da się po prostu zwinąć czy przestawić. Trzeba więc mieć 100% pewność, że preferujemy raczej cień niż stanowisko słoneczne.

Tarasola

Coraz modniejsze rozwiązanie, które polega na zbudowaniu konstrukcji z zasłonami i szczytowym żaglem. W zależności od pogody materiał można zwinąć lub rozwinąć, zyskując tym samym albo cień, albo dostęp do promieni słonecznych. Wadą tej opcji jest niestety dość wysoki koszt wykonawstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.