Co kupić, aby skutecznie odgrodzić się od sąsiada?

Piotr Kowalczyk
16.07.2020

Własny dom to spora wygoda, ale też ryzyko tego, że nigdy do końca wiemy, kto zamieszka tuż za płotem. Zdarza się, że sąsiedztwo nie do końca nam odpowiada np. z uwagi na zaniedbany ogród czy głośne zachowanie sąsiadów. W takiej sytuacji ratunkiem może być szczelne odgrodzenie się. Do wyboru mamy kilka estetycznych i skutecznych rozwiązań. Te najlepsze wymieniamy w naszym poradniku.

Płot betonowy

Kontrowersyjne rozwiązanie z uwagi na fakt, że taki płot nie każdemu przypadnie do gustu (a już szczególnie zachwycony nie będzie sąsiad). W dodatku płot betonowy jest bardzo kosztowny i trudny do postawienia – raczej nie obejdzie się bez pomocy fachowców. Jeśli chodzi o zalety, to taka konstrukcja bardzo skutecznie odgradza od sąsiada, zapewniając wysoki poziom intymności we własnym ogrodzie.

Płot lamelowy

Takie elementy ogrodzeniowe można bez problemu kupić w markecie budowlanym czy w Internecie, a także zamontować je samodzielnie. Płoty lamelowe prezentują się bardzo estetycznie, a w wariancie szczelnym gwarantują pełne odgrodzenie się od sąsiada. Są przy tym całkiem niedrogie, szczególnie w porównaniu z płotem betonowym. Wada? Taki płot wymaga regularnego zabezpieczania przed warunkami atmosferycznymi, a i tak trzeba się liczyć z tym, że po kilku sezonach będzie się nadawać tylko do wymiany.

Maty zasłaniające

Na rynku są dostępne różne rodzaje takich mat, w tym bardzo popularne wiklinowe. Mają one tę zaletę, że bardzo łatwo się je montuje, nie trzeba tutaj korzystać z usługi fachowca. Prezentują się estetycznie, a przy tym zapewniają wysoki poziom intymności. Z drugiej strony wystarczy solidniejsza wichura, aby z osłony zostały tylko strzępy.

Naturalne nasadzenia

Nasadzenia roślinne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć ogród możliwie jak najbardziej naturalny. Wybór roślin tworzących zwarte tzw. zielone ściany jest bardzo duży. W Polsce największą popularnością cieszą się oczywiście tuje, ale wcale nie trzeba się na nie decydować – fajne efekty przynoszą też nasadzenia z drzew liściastych czy krzewów owocowych. Wadą jest to, że na efekt szczelnego odgrodzenia się od sąsiada trzeba będzie trochę poczekać.

Pnącze

Dobrym pomysłem wydaje się być również zasadzenie roślin pnących, które szczelnie pokryją ogrodzenie np. z siatki i zapewnią ochronę przed spojrzeniami sąsiadów. Szczególnie dobrze sprawdza się tutaj zwykły bluszcz, który ma tę zaletę, że jest zimozielony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.