Co jest potrzebne do pracy przedstawicielowi handlowemu? W to warto zainwestować

Remigisz Szulc
20.11.2020

Przedstawiciel handlowy to bardzo wymagający, stresujący zawód. Głównie dlatego, że wynagrodzenie handlowca w dużej mierze oparte jest o system prowizyjny. Czyli: im więcej sprzeda, tym więcej zarobi. To oczywiście wymaga pełnego zaangażowania i solidnie obciąża organizm. Właśnie dlatego każdy przedstawiciel handlowy powinien ułatwiać sobie zarówno wykonywanie tej pracy, jak i pozyskiwanie klientów. W jakie atrybuty handlowca warto zainwestować we własnym zakresie, bez oglądania się na pracodawcę?

Dobry garnitur

Trudno o ważniejszy atrybut handlowca. Choć w wielu branżach obowiązuje dziś nieco luźniejszy dress-code, to nadal przedstawiciel handlowy powinien prezentować się co najmniej schludnie. Najbezpieczniejszym wyborem zawsze będzie porządny garnitur. Jeśli odwiedzasz klientów codziennie, to powinieneś mieć w szafie minimum dwa garnitury. Postaw na klasyczną tonację kolorystyczną – granat, ewentualnie szarość (ten drugi nadaje się tylko na sezon wiosenno-letni).

Zmiany koszul na cały tydzień

O ile dwa garnitury powinny być wystarczające dla większości handlowców, o tyle minimalny limit koszul wynosi 5-6. Potrzebujesz świeżej koszuli na każdy dzień tygodnia. Nie ma sensu, abyś codziennie wieczorem prał i prasował koszulę – dużo wygodniej będzie założyć nową. Dzięki temu koszule będą się też wolniej zużywać.

Wygodne, eleganckie buty

Podobno o mężczyźnie świadczą dwa elementy jego stylizacji: zegarek oraz buty. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na klientach (a jest to oczywiste), to potrzebujesz eleganckich butów. Zainwestuj w kilka par, w różnych wariantach kolorystycznych, aby zawsze mieć możliwość dopasowania ich do garnituru, pogody czy okoliczności. Butów nie kupuj przez Internet – musisz je wcześniej przymierzyć, bo w Twojej pracy bardzo liczy się także wygoda ich noszenia.

Zegarek

Jak wspomnieliśmy wcześniej jest to drugi kluczowy element męskiej stylizacji. Nawet jeśli nie przepadasz za zegarkami i raczej rzadko je nosisz, to w pracy handlowca musisz dbać o prezencję. Zegarek będzie tutaj niezbędny. Traktuj go, jak biżuterię, która zdobi Twój nadgarstek, a także sygnalizuje rozmówcy, że jesteś człowiekiem sukcesu, ceniącym sobie wysoką jakość – to wstęp do zbudowania pozytywnej narracji w kontakcie z klientem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.