BliskaPoczta.pl – znalezienie poczty teraz jest łatwiejsze

Piotr Kowalczyk
22.05.2018

Mimo powszechnego dostępu do Internetu i przeniesienia do sieci znacznej części korespondencji, tak biznesowej, jak i prywatnej, tradycyjna poczta wciąż nie może narzekać na brak zajęcia. Każdego dnia przez sieć placówek pocztowych w Polsce przechodzą tysiące przesyłek. Usługi pocztowe towarzyszyć nam będą jeszcze długo, zwłaszcza że nie wszystko – choćby doręczenie paczki - da się przenieść do Internetu.

Serwis bliskapoczta.pl został stworzony z myślą o tych wszystkich, którzy często korzystają z usług pocztowych. Wśród nich zdecydowanie przeważają podmioty gospodarcze, urzędy państwowe, sądy i placówki samorządowe, egzystujące na bazie dokumentacji papierowej. W serwisie zostały skatalogowane wszystkie placówki pocztowe w Polsce.

Układ serwisu jest bardzo przejrzysty i prosty. Zaprojektowany został z uwzględnieniem podziału na województwa, te zaś na powiaty. Na podstronie każdego powiatu wyszczególnione są wszystkie znajdujące się w nim lokalizacje placówek pocztowych. Po kliknięciu w daną lokalizację wyświetlają się szczegółowe informacje na temat danej placówki: dokładny adres z kodem, numery telefonów, współrzędne GEO, godziny otwarcia, adres najbliższej placówki całodobowej. Podane są także rodzaje usług świadczonych przez tę pocztę, np. skrytki pocztowe, paczkomaty, kantor wymiany walut, filia oddziału banku, itp., wymienione są udogodnienia, np. dla osób niepełnosprawnych – podjazd dla wózków inwalidzkich.

Pod informacjami znajduje się plan miasta (miejscowości) ze wskazaniem urzędu pocztowego, którego dotyczą informacje, oraz naniesionymi ikonkami pozostałych urzędów, jeżeli w tej miejscowości się znajdują. Mapę można powiększyć do sześciu razy oraz przełączyć na widok satelitarny za pomocą umieszczonych na niej przycisków wyboru opcji. Na mapie oznaczone są, oprócz nazw ulic, także wybrane obiekty, jak banki, kościoły, niektóre firmy, sklepy, szkoły – mogące spełniać funkcję punktów orientacyjnych.

Tak szczegółowe informacje są bardzo przydatne w sytuacjach, kiedy np. o północy upływa termin wysyłki dokumentów, a decyduje data stempla pocztowego. Wówczas bez trudu można odnaleźć w serwisie dane urzędu pocztowego, który czynny jest w dogodnych dla nadawcy godzinach albo całą dobę. Z kolei w przypadku, kiedy jedną z opcji odbioru przesyłki jest kurier pocztowy, można już w chwili składania zamówienia w sklepie internetowym otworzyć stronę serwisu w nowym oknie i sprawdzić, która z najbliższych placówek pocztowych świadczy tę usługę.

Serwis BliskaPoczta.pl jest – niejako przy okazji – kopalnią ciekawostek. Można się z niego dowiedzieć, że w samej Warszawie funkcjonują 252 placówki pocztowe, w Krakowie jest ich 131, ale w o wiele większej Łodzi – tylko 120. Bardzo różne są godziny otwarcia urzędów pocztowych; w miastach zwykle są to godziny 9 – 17, mniejsze urzędy czynne są w godzinach 9 – 15. Natomiast w małych miejscowościach godziny te są przesunięte na wczesny ranek i przedpołudnie. Przykładowo, w miejscowości Nowoberezowo (woj. podlaskie) poczta czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6 – 12, za to obsługuje klientów również w soboty w godzinach 6 – 10. W tym samym województwie podlaskim, poczta we wsi Kuzawa czynna jest wyłącznie w soboty, w godzinach 7 – 11.

Serwis jest wyjątkowo prosty i przyjazny w obsłudze, nie wymaga żadnego specjalnego szkolenia. Z pewnością może być narzędziem użytecznym dla osób, które zajmują się służbowo ekspedycją przesyłek i codziennie mają do czynienia z tradycyjną pocztą.

Twórcy serwisu zastrzegają, że nie jest on powiązany z żadnym podmiotem gospodarczym, który świadczy usługi pocztowe w Polsce.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.