Biwakowanie na dziko: co warto kupić?

Krzysztof Jagielski
09.04.2021

Nie wszyscy fani karawaningu czy spania pod namiotem wybierają ofertę kempingów. Również w naszym kraju nie brakuje osób, które wybierają biwakowanie na dziko – choć formalnie w Polsce jest to zabronione. Jeśli właśnie przymierzacie się do pierwszego w życiu biwaku na dziko, to zacznijcie od skompletowania potrzebnych akcesoriów. Te najpotrzebniejsze – oczywiście poza namiotem – wymieniamy w naszym poradniku.

Maszynka do gotowania

Jest niezbędna, ponieważ dzięki niej można zarówno ugotować obiad, jak i wodę na kawę czy herbatę. Maszynka pozwala uniezależnić się od dostępu do energii elektrycznej, co podczas biwakowania na dziko jest wręcz kluczowe. Alternatywą dla klasycznej maszynki mogą być kuchnie przenośne zasilane nabojami gazowymi.

Lampka LED

Zwiększa bezpieczeństwo i komfort podczas biwakowania na dziko. Światło LED jest wystarczająco mocne, aby oświetlić wnętrze namiotu czy jego bezpośrednie otoczenie. Ta technologia jest również na tyle energooszczędna, że śmiało można zostawić lampkę zapaloną na całą noc i w ten sposób zmniejszyć ryzyko np. spotkania się z dzikimi zwierzętami.

Baniak na wodę

Dostęp do wody jest sporym problemem podczas biwakowania na dziko. Dobrze więc będzie zaopatrzyć się w duży baniak o pojemności minimum 30 litrów, który przy oszczędnym gospodarowaniu powinien wystarczyć na około dobę. Radzimy zainwestować w baniak na kółkach lub dodatkowy wózek do wożenia wody.

Prysznic turystyczny

Świetna rzecz podczas biwakowania na dziko, bo przecież każdy chce zadbać o swoją higienę osobistą. Taki prysznic napełnia się wodą i wiesza w takim miejscu, w którym jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu woda stale się podgrzewa, co pozwala wziąć ciepły prysznic nawet późnym wieczorem.

Powerbank

Bardzo przydatna rzecz podczas biwakowania na dziko. Dzięki powerbankowi można naładować baterię w telefonie czy tablecie i pozostać online, co dla wielu osób jest priorytetem.

Przenośna toaleta

Aby nie pozostawić po sobie żadnych nieprzyjemnych śladów warto zainwestować w przenośną toaletę chemiczną. Nie zajmuje wiele miejsca, nie jest też bardzo droga, a bardzo się przyda podczas biwakowania na dziko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.