Automatyczny odkurzacz z funkcją mycia: co warto wiedzieć przed zakupem?

Antoni Kwapisz
08.07.2020

Automatyczne odkurzacze nie są może jeszcze standardem, natomiast nie zaliczamy ich już także do kategorii egzotycznego sprzętu domowego. Coraz więcej osób przekonuje się, że to świetne rozwiązanie, znacząco ułatwiające życie, oszczędzające mnóstwo czasu i energii. Stopniowo też rośnie zainteresowanie bardziej rozbudowanymi wariantami takich odkurzaczy, wyposażonymi w funkcję mycia podłogi. Rozważasz zakup takiego urządzenia? W takim razie najpierw sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Dokładne mycie? Zapomnij

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że odkurzacz z funkcją mycia de facto nie umyje podłogi. Nie da się więc całkowicie zrezygnować z używania tradycyjnego mopa. Wynika to z kilku przyczyn, które rozwiniemy za chwilę. Funkcję mycia należy traktować raczej w kategorii zwilżania podłogi i usuwania z niej kurzu, co akurat będzie bardzo korzystne dla alergików oraz posiadaczy zwierząt domowych. Z tłustymi i klejącymi plamami odkurzacz na pewno sobie jednak nie poradzi.

Mycie samą wodą

To spora wada takich odkurzaczy. Niestety, producenci nie opracowali jeszcze technologii, która umożliwiałaby automatyczne umycie podłogi choćby delikatnym detergentem. Do pojemnika nalewamy wyłącznie wody, co już samo w sobie przeczy idei mycia. Prawdopodobnie już wkrótce na rynku pojawią się odkurzacze myjące z prawdziwego zdarzenia, ale póki co jest to raczej funkcja awaryjna, którą można traktować w kategorii miłego dodatku i ciekawostki.

Bardzo ograniczony czas pracy na baterii i niewielki zbiornik na wodę

Na ten problem szczególną uwagę powinni zwrócić właściciele dużych mieszkań i domów. W praktyce nie ma możliwości, aby odkurzacz umył (a raczej zwilżył) podłogę o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych na jednym ładowaniu oraz jednym napełnieniu zbiornika. Może to być dość frustrujące, gdy wracamy do domu, a tu połowa podłogi jeszcze schnie, natomiast druga wcale nie została zwilżona.

Podsumowując: automatyczny odkurzacz z funkcją mycia to bardzo ciekawy gadżet, który świetnie radzi sobie z odkurzaniem, ale już z myciem – niekoniecznie. Jeśli oczekujesz, że zrobi on wszystko za Ciebie i podłoga będzie zawsze lśnić, to raczej się zawiedziesz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.